Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Syndromem diabetické nohy trpí stále více lidí

  • Havířov,

Pacientům s cukrovkou hrozí, že se u nich rozvine syndrom diabetické nohy. Jak předejít amputacím končetin, řešila odborná veřejnost na konferenci v Ostravě.

Drobná ranka, nebo zarostlý nehet u pacienta s diabetickou nohou může vést až k amputaci končetiny. Cukrovka totiž zhoršuje hojení ran. A bohužel právě těchto případů stále přibývá. Proto se v Ostravě konala odborná diabetologická a podiatrická konference.

“My bojujeme o každý prst, o každou drobnou ranku. Mnohým z těchto ran se dá předcházet pravidelnou kontrolou dolních končetin,” řekl diabetolog Miroslav Koliba.

Statistika ukazuje, že více než 40% pacientů po amputaci nohy umírá na další komplikace do tří let.

“My už dnes máme přes 900 tisíc diabetiků a zhruba mezi 40 až 50 tisící už má diabetickou nohu. A každý 4. pacient má riziko, že během života diabetickou nohu mít bude,” vysvětlila profesorka z pražského IKEMU Alexandra Jirkovská.

Pacient diabetik by si měl alespoň jednou za půl roku nechat důkladně zkontrolovat nohy odborníkem. Podiatrických ambulancí je však málo.

“Těch ambulancí je dnes 33, ale to jsou podiatrické ambulance vedené diabetology, kteří léčí syndrom diabetologické nohy. To znamená od kotníku směrem dolů. My se potřebujeme dívat na nohu v celém kontextu. Pro nás je důležitý všeobecný podiatr,” uvedla prezidentka České podiatrické společnosti Marie Součková.

Pozitivní je, že ze strany lékařů je o podiatrii stále větší zájem. A podle odborníků se za poslední rok zvýšilo i povědomí pacientů o těchto odborných ambulancích.

Nahlásit chybu


K tématu