Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přístroje magnetické rezonance nejsou vytížené

  • Havířov,

Podle ministerstva zdravotnictví je v Moravskoslezském kraji nadprůměrný počet magnetických rezonancí. Přesto pacienti na vyšetření čekají. Podle lékařů za to mohou pojišťovny.

Karviná, Havířov, Ostrava nebo Třinec. V každém z těchto měst je magnetická rezonance. Přesto lidé na vyšetření čekají týdny i měsíce. To trápí nejen pacienty, ale i samotné lékaře. Ti tvrdí, že kapacita přístrojů není zdaleka vytížená. Vyšší počet vyšetření prý ale dělat nemohou.

“I kdyby tady bylo třeba o pět magnetických rezonancí více, tak pokud by byly takto zastropované, stejně by pacienti museli čekat dlouho na vyšetření. My jsme schopni pracovat i více, otevřít třeba odpolední směnu, ale limit nás značně omezuje,” vysvětlil lékař Jiří Novák.

Stejně to vnímá například i ředitel krajské nemocnice v Třinci.

“Chystáme se zahájit jednání s pojišťovnami o uvolnění těchto limitů, abychom mohli zvýšit počet prováděných výkonů a uspokojit potřeby pacientů,” řekl ředitel třinecké nemocnice Zdeněk Matušek.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se k problému vyjádřil těmito slovy.

“Za alokaci zdravotní péče jsou zodpovědné zdravotní pojišťovny, které nasmlouvávají objem péče s konkrétním zdravotnickým zařízením. Tento nasmlouvaný objem může být skutečně pojišťovnou do jisté míry limitován, aby se předešlo neodůvodněnému zneužívání kapacit,” uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Během několika let se i v Moravskoslezském kraji zvýší počet magnetických rezonancí. Na přístroj čeká i Havířov.

“Čekací doby jsou poměrně dlouhé, což komplikuje náš vyšetřovací proces. To se týče zejména u akutních případů, kdy lékaři musí obvolávat široké okolí, prosit rentgenová pracoviště. Lékař kolikrát stráví víc než hodinu telefonováním a prošením se o nějaký termín,” objasnil náměstek pro lékařskou péči havířovské nemocnice Martin Sedláček.

V současné době je v kraji deset těchto přístrojů. Což je podle ministerstva nadprůměrný počet ve vztahu k jiným krajům.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy