Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Havířově chtějí rozšířit služby pro mentálně postižené

  • Havířov,

V Havířově chtějí opravit objekt bývalých jeslí, který pak bude sloužit mentálně postiženým. Reorganizací by mohlo vzniknout i nové chráněné bydlení pro tyto lidi. Rodiče to vítejí.

Postižení lidé jsou odkázání na pomoc druhých a především svých obětavých rodičů. Ti ale stárnou a mají obavy, co bude s jejich dětmi, až tady nebudou, protože v Havířově není dostatečná kapacita chráněného bydlení.

“Většina mentálně handicapovaných má sourozence, tak po nich ale nemůžeme chtít, aby svůj život zasvětili hlídání. Pro své děti bychom chtěli, když tady nebudeme, aby vedly takový život, jaký vedly teď,” uvedla matka, která má postiženého syna Barbora Závadová.

“Uvítali by jsme nějaké zařízení, kde by byl denní stacionář, chráněné dílny a u toho chráněné bydlení. Ale, aby to nebylo formou domova důchodců, ale bungalovů, aby naše děti byly v menších skupinách,” doplnil jeden z otců Bronislav Kotula.

Organizace Santé, která poskytuje ambulantní i pobytové služby pro mentálně postižené, chce nyní opravit bývalé jesle. Podporu získala i u zastupitelů. Tím by se mohly udělat přesuny denních stacionářů tak, aby se mohla opravit i budova na ulici Lípová.

“Záměr je asi takový, že na Lípové by mohl být chráněné bydlení tak, jak už se uvažovalo dříve a možná bychom mohli v zahradě přistavět nějaký domeček, který by byl nízkopodlažní a mohl by sloužit jako domov pro osoby s mentálním postižením,” vysvětlila ředitelka Santé Stanislava Gorecká.

Santé chce také zavést službu respitní péče, aby si rodiče dětí mohli odpočinout a zajet si třeba na dovolenou.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy