Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraj i města na Karvinsku se snaží zamezit odlivu obyvatel

  • Havířov,

Kraj se snaží zamezit odlivu lidí z Karvinska. Proto vznikl projekt Zaměstnanecká mobilita. Benefity pro stávající, ale i nově příchozí obyvatelé, se snaží nabízet i samotné radnice.

Lidé, kteří bydlí v Havířově, Karviné nebo Orlové a dojíždějí za prací do jiných měst, mohou za určitých podmínek získat roční ODIS kartu. A to díky krajskému projektu Zaměstnanecká mobilita. V loňském roce tuto možnost využilo ale pouze 92 žadatelů, kraj proto nabídku rozšířil.

“Největší poptávka byla z Havířova. Tak nám postupně nabídku rozšiřovali. Od absolventů a těch, co se přistěhovali, na lékařské pracovníky. Nyní jsme to rozšířili ještě na zahraniční pracovníky,” řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS).

Aktivní se snaží být i jednotlivé radnice a nabízí další bonusy.

“Podporujeme profese jako jsou lékaři, hasiči, policisté, sestřičky. Tito zájemci, kteří chtějí bydlet u nás v Havířově, dostanou přednostně městský byt,” uvedla náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová (ČSSD).

Pozadu nezůstává ani Karviná.

“Karviná láká nové obyvatelé do svého města tím, že dává částku 150 tisíc korun těm, kteří si tady postaví nový dům,” dodal Lukáš Hudeček mluvčí karvinského magistrátu.

Radnice v Orlové se snaží získat nové pozemky.

“Už teď se snažíme, kde by lidé mohli stavět na území našeho města. Směřoval bych to do historické části Orlové,” doplnil místostarosta Orlové Miroslav Koláček (KSČM).

Benefity, které Havířov a Karviná nabízí, však nestačí. Odliv obyvatel se nezastavil. I když obě města zaznamenala v loňském roce menší úbytek než v roce 2017. V Orlové tomu bylo naopak.

Nahlásit chybu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail