Autisté na koni nebo na raftu, děti ze spolku ADAM si vychutnávají život

  • 12:39,
  • Havířov ,

Děti s autismem potřebují sice speciální přístup, ale pod odborným vedením jsou schopné zvládat vše, co zdravé děti. Třeba i jízdu na koni, nebo sjíždění řeky na raftu. Právě tyto zážitky pro ně připravil během prázdnin spolek ADAM.

Před osmi lety uspořádalo sdružení ADAM v Havířově pro děti s autismem první tábor, do kterého se přihlásilo 7 dětí. Letos se ho účastní téměř 50 z celého Moravskoslezského kraje. Rodiče mají k odbornému vedení důvěru, a proto může spolek volit i pestřejší program, který děti posune v jejich rozvoji zase o něco dále.

“Děti máme na táboře rozděleny do čtyř skupin podle věku a diagnoz, aby děti měly k sobě blízko. Každá skupinka má na každý den svůj program. Děti třeba jsou na Ostravici v lanovém centru, některé budou sjíždět řeku na raftech, jiné děti jsou dneska na koních. My je z těch aktivit nevylučujeme, naopak se jim je snažíme díky asistentům přiblížit,” řekla ředitelka spolku ADAM Marie Gerdová.

Nejen tábory, ale i jiné aktivity, které ADAM pro děti pořádá, mají dopad na celé rodiny.

“Rovněž je to také o tom, že se rodiče učí odpočívat a jinak věnovat čas sobě a sourozenci, partnerskému vztahu, protože to nejcennější, co mohou rodiče dětem dát, je kvalitní partnerský vztah. Na to já se ptám v podvečer, co jste udělali pro sebe jako muž a žena. Mají svým způsobem domácí úkoly. Dopad to má na celý rodinný systém,” vysvětlil psycholog a psychoterapeut Přemysl Mikoláš.

Spolek ADAM vznikl před devíti lety. V současné době pomáhá 130 rodinám.
Farma Bezdínek s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

EUROLINE s. r. o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků