Před osmi lety uspořádalo sdružení ADAM v Havířově pro děti s autismem první tábor, do kterého se přihlásilo 7 dětí. Letos se ho účastní téměř 50 z celého Moravskoslezského kraje. Rodiče mají k odbornému vedení důvěru, a proto může spolek volit i pestřejší program, který děti posune v jejich rozvoji zase o něco dále.
“Děti máme na táboře rozděleny do čtyř skupin podle věku a diagnoz, aby děti měly k sobě blízko. Každá skupinka má na každý den svůj program. Děti třeba jsou na Ostravici v lanovém centru, některé budou sjíždět řeku na raftech, jiné děti jsou dneska na koních. My je z těch aktivit nevylučujeme, naopak se jim je snažíme díky asistentům přiblížit,” řekla ředitelka spolku ADAM Marie Gerdová.
Nejen tábory, ale i jiné aktivity, které ADAM pro děti pořádá, mají dopad na celé rodiny.
“Rovněž je to také o tom, že se rodiče učí odpočívat a jinak věnovat čas sobě a sourozenci, partnerskému vztahu, protože to nejcennější, co mohou rodiče dětem dát, je kvalitní partnerský vztah. Na to já se ptám v podvečer, co jste udělali pro sebe jako muž a žena. Mají svým způsobem domácí úkoly. Dopad to má na celý rodinný systém,” vysvětlil psycholog a psychoterapeut Přemysl Mikoláš.
Spolek ADAM vznikl před devíti lety. V současné době pomáhá 130 rodinám.