Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé v Havířově a okolí byli vyděšení, vzduchem se šířil dusivý zápach

  • Havířov,

Nepříjemný dráždivý zápach vyděsil lidi v Havířově a blízkém okolí. Přikrývali si ústa, některým bylo i na zvracení. Po zdroji zápachu pátral sbor Integrovaného záchranného systému. Koncentrace plynu nebyly naměřeny, zřejmě se jednalo o únik merkaptanu. V Havířově kvůli situaci zasedal krizový štáb.

Nemůžeme dýchat. Co máme dělat? Takto téměř panicky reagovali lidí v Havířově v dopoledních hodinách. Městem se šířil štiplavý zápach, před kterým se nedalo uniknout.

“Je to hrozný zápach, nechá se dýchat. Je mi až na zvracení,” popisují obyvatelé Havířova. “Smrdí to jako plyn,” dodává další. “Já jedu z Horní Suché a tam to smrdí stejně, je to hrozné."

Zápach se postupně šířil celým městem a radnice ihned svolala zasedání bezpečnostního štábu. 

"Doporučujeme nevycházet, v zásadě ještě nemáme bližší informace, co se stalo a právě odjíždím na bezpečnostní radu. Bližší informace nemáme, také si myslíme podle zápachu, že se jedná o únik plynu, zdroj ale neznáme,” uvedl tajemník havířovského magistrátu Milan Menšík. 

Hasiči nenaměřili žádnou zvýšenou koncentraci zemního plynu. Proto si myslí, že by se mohlo jednat o merkaptan. 

Lidé viděli policejní i hasičská auta u ostravských hutí. Společnost však souvislost s únikem neznámé látky vyvrací.

"V dopoledních hodinách probíhalo v hutích Liberty Ostrava cvičení složek IZS, ale s únikem plynu to nemá nic společného,” řekla mluvčí společnosti Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

Po zdroji zápachu pátrala i inspekce životního prostředí.  Ten však nebyl objeven. Měření hasičů neprokázala žádné škodlivé koncentrace v ovzduší. Merkaptan je odorizační látka, která se přidává k zemnímu plynu a není nebezpečná pro zdraví ani životní prostředí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy