Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vyhozené vánoční stromky obohatí půdu živinami

  • Havířov,

Je po svátcích a u kontejnerů se hromadí stovky odstrojených vánočních stromků. Od pondělí jezdí v ulicích města traktory s vlečkou a za pomocí veřejně prospěšných pracovníků symbol Vánoc odvážejí za město k místnímu zemědělci.

Havířovské stromky neposlouží jako potrava třeba pro slony v ostravské ZOO, protože kvůli háčkům by to bylo nebezpečné. Stromy se však zpátky vrátí do přírody. 

“My tyto stromky podrtíme na štěpku dřevní, kterou vidíte za mnou a tu štěpku přidáváme do kompostu. Následně tento kompost vyvážíme do pole,” řekl zemědělec Jan Kotula.

Jak je štěpka výživná pro půdu?

“Štěpka je výživná, protože kůra a samotné dřevo obsahuje spoustu stopových prvků, které potřebují rostliny a které nedodáme umělými hnojivy. Tím i snížíme dávky umělých hnojiv, ale hlavně do té půdy přidáváte organickou hmotu, která všeobecně chybí všude,” vysvětlil zemědělec.

V minulosti dalo se ještě jinak využívat tento materiál, stromky?

“V minulosti se občas dalo štěpku prodat do spaloven, ale vzhledem k cenám a přebytku dřeva, který je nyní v celé ČR, cena štěpky je tak nízko, že se nám nevyplatí tuto štěpku kdekoliv vůbec vozit, protože vozíte velký objem na velké vzdálenosti, takže to rovnou přijde do kompostárny,” dodal Kotula.

Musíte sledovat, zda jsou stromky dobře odstrojené, jestli tam na nich nejsou ještě nějaké vánoční ozdoby, nebo háčky?

“Háčky nesledujeme, ale občas vidíme i umělý stromek nebo větší kusy silonu, tak ty se samozřejmě dávají pryč,” doplnil statkář.

Stromky se nedají použít pro zvěř?

“Stromky pro zvěř už nepoužíváme. Kdysi jsme je používali jako kryt, abychom v mezích, kde nejsou husté keře, tak jsme to vlastně nahrazovali. Ale už těchto mezí máme dost i jsme jich dost vysadili, proto už stromky nepoužíváme,” dodal Jan Kotula.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy