Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Většina vánočních stromů se vrátí do přírody v podobě hnojiva

  • Havířov,

Města se musí po svátcích vypořádat s vyhozenými vánočními stromky. Kvůli háčkům nemohou být použity jako potrava pro zvěř. Většina se tak drtí a přidává do kompostu.

Je po svátcích a u kontejnerů se hromadí stovky odstrojených vánočních stromků. V Havířově už týden jezdí v ulicích města traktory s vlečkou a za pomoci veřejně prospěšných pracovníků symbol Vánoc odvážejí za město k místnímu zemědělci. 

“My tyto stromky podrtíme na štěpku dřevní, kterou vidíte za mnou a tu štěpku přidáváme do kompostu. Následně tento kompost vyvážíme do pole,” řekl zemědělec Jan Kotula.

Jak je štěpka výživná pro půdu?

“Štěpka je výživná, protože kůra a samotné dřevo obsahuje spoustu stopových prvků, které potřebují rostliny a které nedodáme umělými hnojivy. Tím i snížíme dávky umělých hnojiv, ale hlavně do té půdy přidáváte organickou hmotu, která všeobecně chybí všude,” vysvětlil zemědělec.

V Orlové vyčlenili na svoz stromků tři dny. Na rozdíl od Havířova vozy zajíždí i k rodinným domům.

"Začátek svozu proběhl 8. ledna. Máme náhradní termíny. Vychází to na 17. a 18. ledna, kdy budeme svážet zbytek. Stromy nezůstávají v naší společnosti, máme smlouvu s firmou, která dál stromy zpracovává k dalšímu využití,” řekla za společnost SMO Orlová Veronika Nogová.

Vánoční stromy z Karviné končí na skládce v Horní Suché, kde mají biostanici. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy