Města začínají doplácet za vytříděný papír. Záchranu vidí ve změně legislativy

Třiďte odpad a šetřete životní prostředí. Města ale stále více upozorňuji na to, že na trhu chybí zpracovatelské firmy. Situace došla už tak daleko, že za některé vytříděné suroviny musí radnice odběratelům platit.

Lidé si stále více zvykají na třídění odpadu. Najít na trhu ale odbyt pro některé druhotné suroviny, je stále těžší. Po plastech nyní začíná být problém také s papírem. 

“V současné době situace na trhu s druhotnými surovinami v podobě papíru není lehká. Velmi se zhoršila k minulému období. Situace je taková, že kvalitně vytříděný papír jsou ještě pozitivní ceny, ten se vykupuje. Pokud jde o horší kvalitu papíru, jako je lepenka, znečištěný papír a podobně, tak za ty jsou už negativní ceny za odběr. Buď od nás vezme odběratel papír za přijatelnou cenu, nebo skončí jako palivo v cementárně,” řekl ředitel společnosti CEVYKO Václav Zyder.

Stejnou situaci jako v Havířově zaznamenávají například také v Karviné. 

“Je pravda, že tři, čtyři roky zpátky jsme za tato komodity dostávali zaplaceno od odběratelů. Dneska musím říct, že v loňském roce se situace úplně obrátila a my musíme ještě zaplatit, že tříděný odpad předáváme dál dalším zpracovatelům. A obávám se, že situace nebude lehká ani v následujících letech,” vysvětlil ředitel Technických služeb Karviná Zbyněk Gajdacz.

Třídit papír se ale stále vyplatí. Protože kdyby města měla tento odpad odvážet na skládku, zaplatí mnohonásobně více.

Ještě do nedávna byla velkým odběratelem Čína. Ta už ale má dost svých druhotných surovin. Problém začíná mít celá Evropa. Města spoléhají na nový zákon o odpadech, od kterého očekávají i podporu recyklačních a hlavně zpracovatelských subjektů druhotných surovin.
Nemocnice s poliklinikou Karviná - Ráj, příspěvková organizace
Karviná
od 27 110 Kč/měsíc

Detail

Luboš Walek
Těrlicko
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Základní škola Orlová-Lutyně U Kapličky 959 okres Karviná, příspěvková organizace
Orlová
od 30 930 do 40 320 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků