Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Díky vibrující berušce se už děti v havířovské nemocnici nemusí bát injekcí. O metodu je velký zájem

  • Havířov,

Havířovská nemocnice zavedla jako první v republice šetrnou metodu při odběrech krve u dětských pacientů. Ti v podstatě ani neví, že jim do kůže pronikla injekční jehla. O novinku nyní mají zájem i ostatní nemocnice.

Některé děti mají doslova panickou hrůzu z injekční jehly. Nemocnice v Havířově se proto inspirovala v okolních zemích a zkombinovala několik účinných metod na snížení vnímání bolesti. Nejdříve pacientům nanesou na kůži znecitlivující krém. 

"Dále je to beruška, která působí dvojí cestou. Jednak chladem a jednak vibrací. Vibrace má za úkol působit na nerv, takže přeruší vnímání bolesti v mozku a chlad jako takový, odvádí pozornost mozku od bolesti, protože chlad je silnější podnět," řekla vrchní sestra Ivana Mikulenková.

Desetiletý František se sice injekcí nebojí, přesto byl rád, že mu odebírali krev s beruškou.

"Trošku, když mi to píchli, tak to trochu štíplo, ale jinak to bylo v pořádku, vůbec to nebolelo," řekl František.

O metodu mají nyní zájem i například v pražském Motole.

"Největší zkušenosti mají Holanďané, nebo Dánové. Je to prostě vyzkoušené ve světě, funguje to. Jsou na to práce, studie, kde se ukazuje, že ty děti jednak v kombinaci s beruškou s vibračním efektem zároveň a chlazením, bolest prostě nevnímají. Úplně běžná součást to není, ale věříme, že nemocnice zjišťují, že to je fajn, protože se ozvaly nejen okresní nemocnice, ale poměrně hodně nemocnic fakultních. Jsme rádi, že se ta metoda bude rozšiřovat po celé republice,” dodal primář dětského oddělení Hynek Canibal.

Nemocnice zkouší i jiné stimuly, které odvedou pozornost a sníží vnímání bolesti. U malých dětí je to například bublifuk, pro starší chtějí pořídit virtuální realitu. 
Šakalí léta / muzikál

17.04. 19:00
Orlová, Dům kultury města Orlová

Šakalí léta / muzikál

24.04. 19:00
Český Těšín, Těšínské divadlo, Český Těšín

Šakalí léta / muzikál

25.04. 17:30
Český Těšín, Těšínské divadlo, Český Těšín

Základní škola Rychvald, okres Karviná, příspěvková organizace
Rychvald
od 30 930 do 40 320 Kč/měsíc

Detail

Globus ČR, k.s. - HM Havířov
Havířov
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků