Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domovy seniorů se snaží vyčlenit kapacitu pro případné nakažené, ne všude to ale půjde

  • Havířov,

Domovy seniorů od pátku čelí velkému úkolu. Podle ministerstva zdravotnictví by měly vyčlenit volnou kapacitu až 10 procent pro případné nakažené klienty. V některých zařízeních to ale nepůjde.

Ředitelé domovů seniorů říkají: "Není otázkou jestli, ale kdy se nákaza objeví i u nás." Vyčlenit ale 10procentní rezervu lůžek pro případné nakažené je například v domově Vesna v Orlové nereálné. 

"Nejsme schopni toto opatření splnit, jelikož náš domov je vícepodlažní a už tak máme přísná kritéria na jednotlivá patra, jací klienti na nich mohou bydlet a jak máme postupovat v mimořádných případech," řekla ředitelka Sociálních služeb Orlové Jarmila Berná.

V Havířově se budou snažit lůžka uvolnit, ale nepůjde to tak rychle.

"Ve svém konečném důsledku jsme schopni těch 10 procent kapacity uvolnit a to sestěhováním zdravých klientů. Takže místo jednolůžkových budou dvoulůžkové pokoje. Nicméně tito klienti musí být informováni, musí s tím souhlasit. I když na tom pracujeme už od soboty od rána, tak nějakou chvíli to bude ještě trvat," řekl ředitel Domova seniorů Havířov Milan Dlábek.

Ředitelům chybí také metodika zdravotní a ošetřovatelské péče na těchto izolačních pokojích. Problém vidí i v měření teploty dvakrát denně u všech klientů. 

"Při současném personálním složení nejsme schopni toto zabezpečit. Trvá to tři hodiny ráno, tři hodiny večer, ale budeme se snažit při zapojení všech sil toto alespoň jeden dva dny sledovat, abychom viděli vůbec ten celkový obraz domova, jak na tom jsme,” dodala ředitelka Sociálních služeb města Orlová Jarmila Berná.

K pondělnímu dni nebyla prozatím nákaza prokázána v žádném domově seniorů v MSK.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků