Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čápům se v letošním roce daří i v okolí Havířova. Mají dostatek potravy, a to i díky přemnoženým hrabošům

  • Havířov,

Také v Moravskoslezském kraji se letos dobrovolníci zapojili do sčítání a pozorování čápů. Někde mohou život v hnízdě sledovat pomocí kamer. Ptáci se dobře v letošním roce usídlili i v okolí Havířova.

Sčítání čápů se koná v celé republice. Evidováno je více než 1300 hnízd. Lidé mohou ornitologům pomoci ve sledování hnízd. Hlásit mohou zda jsou obsazená, jestli jsou čápi kroužkovaní, kolik mají páry mláďat a jak se jim daří.

Například v Albrechticích na Karvinsku mohou lidé sledovat čapí rodinku pomocí kamery. Letos vyvedli tři mladé, kteří už začínají létat.

Jindřich Feber (za PROAL), starosta Albrechtic: “Čápům se tady v naší obci Albrechtice líbí, protože je to hodně let zpátky, co tady to hnízdo máme a každým rokem pravidelně ti čápi tady dorazí a vždycky nějaké to mládě, a letos vlastně tři, se podaří."
Jindřich Hackenberg, obyvatel Albrechtic: "Létají tady nad vesnicí a staří je hlídají. Ten jeden, samec, je vedle na tom baráčku. Už tam nemůže vlézt do toho hnízda, protože jich tam je moc a mladí roztahují křídla. Už zkoušejí nalétávat, učí se."

Albrechtičtí čápi jsou patrně pod nejlepší ochranou. Hnízdo mají totiž přímo nad služebnou strážníků.

Ne každým rokem je v hnízdech tolik čápů. V letošním roce mají dostatek potravy. Mezi jejich pochoutku patří i hraboši, kterých je na polích požehnaně.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “Ten rok je pro čápy ideální, jediná nevýhoda byla, že dost pršelo, ale je perfektní, že čápi se střídají, jak samec, tak samice, když zahřívají vajíčka, nebo krmí mláďata. U dravců, když uhyne samice, tak to neumí. On přinese potravu, ale neumí je nakrmit, naporcovat maso. Tento rok je hrabošů velké množství, ten čáp chodí po polích, po loukách. Je to takový základní článek potravy. Hodně loví žáby a dokonce jsem viděl, jak ulovil užovku.”

Přestože mladí čápi se teprve učí létat, nebude to dlouho trvat a čápi se začnou shlukovat a připravovat k cestě do teplých krajů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy