Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Byla to nelítostná poprava 36 mužů před zraky příbuzných. Životice si připomněly 76. výročí zdejšího masakru

  • Havířov,

Nelítostná poprava nevinných lidí přímo před očima příbuzných. Tak dodnes vzpomínají přímí účastníci na tragédii v Havířově-Životicích. Nacisté tam v srpnu roku 1944 zastřelili 36 mužů jako odvetu za útok polských partyzánů na členy gestapa v životické hospodě.

Čestná stráž, desítky pamětníků, významných hostů i místní obyvatelé. Všichni přišli uctít památku obětí nacistického masakru, který se nesmazatelně vryl do životů mnoha nevinných rodin v Životicích.

Alžběta Kelarová, dcera popraveného: "Když přišli, sebrali tatínka a strýce, z jednoho baráku a odvedli za les a tam je zastřelili."
Bronislav Bujok, syn popraveného: "Stalo se to, že se ráno vzbudím, tak jsme měli převrácený dům vzhůru nohama a maminka uprostřed plakala, že otce odvedli, ale to ještě nevěděla, že už je před domem mrtvý."
Renata Urbančíková, vnučka popraveného: "Tady zemřel vlastně můj dědeček, takže znám to z vyprávění dobře."

6. srpna 1944 obklíčili nacisté obec, chodili od domu k domu a nelítostně popravili každého muže, který neprokázal německé občanství. Důvodem byl dva dny starý útok polských partyzánů na členy gestapa v životické hospodě. Během přestřelky tehdy padli tři členové gestapa, jeden partyzán a hostinský. Němci poté vzali život 36 místním, a to i přesto, že s útokem neměli nic společného.

Josef Bělica, primátor Havířova: "Je to velmi důležité, abychom si každý rok připomínali, co se tady stalo, proč se to stalo, je už to 2,5 generace a je důležité si to připomínat, aby se to nikdy neopakovalo"

Letos se pietního aktu poprvé v historii zúčastnil i ministr obrany.

Lubomír Metnar, ministr obrany: "Byli nelítostně popraveni, v některých případech dokonce před zraky svých příbuzných. V tomto případě šlo o nevinné, kteří se stali obětmi pomsty. Když už dojde k válečnému konfliktu, měl by se odehrát pouze mezi vojáky, ti jsou proto vycvičeni a vybaveni."

Organizátoři

museli také dodržet všechna hygienická nařízení.

Josef Bělica, primátor Havířova: "Museli jsme vyčlenit sektory, museli jsme zachovat rozestupy mezi jednotlivými účastníky tohoto pietního aktu, takže opravdu z organizačního hlediska to nebylo úplně jednoduché."
Lubomír Metnar, ministr obrany: "Nesmíme zapomínat ani na to, že kvůli fanatismu a radikalismu některých jedinců zemřely desítky milionů lidí, nesmíme dopustit, aby se něco podobného v budoucnu opakovalo. Čest jejich památce."

Po skončení navštívil ministr obrany havířovský magistrát, kde se zapsal do pamětní knihy a následně ještě promluvil s primátorem a pochválil rozvoj města.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy