Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Primátor Havířova zhodnotil volby i zavedení opatření. Apeluje, aby lidé byli zodpovědní

  • Havířov,

Výsledky voleb ukázaly, že hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák je člověk na pravém místě. Tak hodnotí volby primátor Havířova Josef Bělica, který se také v rozhovoru vyjádřil k nouzovému stavu. Věří, že lidé nastavená opatření budou respektovat.

V pátek a v sobotu se konaly volby do krajského zastupitelstva. Hnutí ANO v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem získalo nejvíce procent ze všech krajů. Co říkáte na celkové výsledky voleb a čím si vysvětlujete, že ANO má takovou důvěru voličů?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Tak v MSK jsme za hnutí ANO na radnicích a ve vedení měst. Já si myslím, že jednak je to osobností pana hejtmana, za poslední čtyři roky ukázal, že kraj řídit umí, s tím, že lidé z našeho hnutí na radnicích něco odpracovali. Já jsem moc rád, že tuto vizitku dali a nesmírně si toho vážím a já osobně to přijímám s velkou pokorou.”

Koalice již byla sestavena. Řekněte, v jakých oblastech v následujících čtyřech letech čekáte podporu kaje směrem k Havířovu? Na jakých společných projektech se budete podílet. V čem by vás měl kraj podpořit?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My jsme na konci volebního období směnili s krajem nějaký nemovitý majetek. Takže to probíhá. My v dalším volebním období plánujeme velké investiční akce, u kterých čekáme spolupráci s krajem. Například výstavba druhé ledové plochy, renovace bývalého učiliště AZ na domov seniorů. Takže jsou tady projekty, které by měly Havířovu přinést benefity směrem z kraje.”

Hejtman Ivo Vondrák chce, aby nové zastupitelstvo začalo pracovat co nejdříve, a to s ohledem na vyhlášení nouzového stavu. Jak vy se díváte na opatření, jsou nutná? Protože mnoho lidí situaci zlehčuje.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Ono je strašně jednoduché to zlehčovat, pokud někdo říká, že úmrtnost je pod hranicí dvou procent a ten zásah je velmi malý. Je to fajn, pokud nejste v těch dvou procentech, nebo někdo z vašich blízkých. Víte, já se tady na magistrátu potkávám i s těmi lidmi, kteří o někoho přišli a já jsem přesvědčený o tom, že roušky a nějaká dílčí opatření jsou a že to není až takový zásah do našeho komfortu, abychom ho nemuseli respektovat vůči lidem kolem sebe. Já jsem moc rád, že od začátku koronavirové krize se v Havířově potkáváme s tím, že lidé jsou zodpovědní a že ta nařízení respektují. O to paradoxnější jsou situace, když se potom dozvíte, že některá opatření nedodržují někteří ze zastupitelů, ale to už je na jiné povídání.”

V Havířově je nemocnice, která je spádovou jednotkou pro koronavirové pacienty. Máte informace, že jsou dobře připravení, že situaci zvládají. Kdyby potřebovali, může radnice nějak pomoci?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My jsme už při té první vlně krize poskytli ochranné pomůcky a nakoupili jsme dezinfekce, rukavice, roušky. Samozřejmě jsme je poskytli zařízením, příspěvkovým organizacím. Nemocnice na tom nebyla tak, že by je potřebovala od města. Na druhou stranu my jsme na to připraveni, máme zásoby. Teď se řeší rozpočet, takže s tím počítáme do budoucího období. Já bych směrem k té nemocnici řekl, že jsem moc rád, že se nám daří velmi dobře s nemocnicí spolupracovat. Ukazuje se, že to bylo rozumné rozhodnutí investovat do nemocnice, do její infrastruktury, byť nejsme zřizovatelem. Takže dneska se tam rekonstruují šatny, vestibul. Ale co je strašně důležité směrem k nemocnici a k Havířovu, že se připravuje instalace magnetické rezonance, která by měla začít do konce roku fungovat a samozřejmě bych chtěl touto cestou poděkovat jak vedení nemocnice, tak celému personálu, všem lékařů a sestřičkám, protože ty jejich výkony jsou opravdu obdivuhodné a Havířov tím, že je spádová, má i svou infekci, tak ti lidé jsou v první linii a zaslouží si respekt a úctu.”

Závěrem pane primátore, co byste vzkázal obyvatelům Havířova v této nelehké době?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “V prvé řadě bych jim rád vzkázal, aby zůstali pozitivní, aby zůstali negativní. Aby zůstali pozitivní, co se týče myšlení, a aby zůstali negativní, co se týče výsledků případných koronavirových testů. Já věřím, že tuto situaci zvládneme dobře. Na závěr bych chtěl všem poděkovat jednak za to, že nám dali svou důvěru, moc si toho vážím a přistupuji k tomu s velkou pokorou.”Oldřich Robenek - areály OKD Karviná
Karviná
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků