Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dětské domovy bijí na poplach. Opatření jsou pro tato zařízení nedomyšlená až riskantní

  • Havířov,

Při vyhlášení opatření ministerstvo školství zřejmě nedomyslelo dopady, které budou mít na dětské domovy. Alespoň tak to vnímají ředitelé. Vychovatelé musí být v práci celé dny na úkor svých rodin, děti nemají počítače pro on-line výuku. Problémů je ale daleko více.

Vychovatelé v dětském domově v Havířově chodí do práce od 13 do 21 hodin, protože v dopoledních hodinách jsou děti ve škole. Nyní jsou ale “doma” na distanční výuce. To znamená, že vychovatel musí být s dětmi celý den.

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Sluníčko Havířov: "Naši vychovatelé tím, že děti nechodí do školy, tak dopoledne plní funkci učitele, odpoledne dělají funkci vychovatele a k večeru s dětmi vaří. Takže dělají funkci kuchařky. To všechno bychom byli schopni nějakým způsobem zvládnout, ale je tady ještě další problém. Naši vychovatelé také mají děti, o které by se měli postarat, měli by se s nimi učit a na to nikdo nemyslel."

A další problém. V domově mají jen omezený počet počítačů. Děti tak nemohou být připojené se svou školou na on-line výuce. Zvládnou učivo i s osmi dětmi různého věku ve skupině, je velice náročné.

Alena Zedníková, vychovatelka: "Protože, když si vezmete, že každé dítě je teď ve vyučování a má se učit a vy tady máte takto tři děti, tak musíte vždy ty dva něčím zabavit, třeba procvičováním, které si pro ně připravíme dopředu a můžu se věnovat jednomu dítěti.”
anketa: “Já jsem se zatím neučila nic, protože paní učitelka má teď výuku s děckama a my teď procvičujeme to co máme v učebnicích a přepisujeme to do sešitu a potom odpoledne začneme dělat tu naši školu.”

Ministerstvo školství nevydalo pro domovy ani opatření, která by umožňovala snížit riziko šíření nákazy. Domov tak ze zákona musí umožnit návštěvy rodičů, děti mohou trávit svůj volný čas kdekoliv venku. Pokud by někdo onemocněl, nemají izolační pokoje, nemají kým nahradit vychovatele. Jedinou podporu ředitelé vnímají ze strany zřizovatele, což je kraj.
Jakub Glac - Petřvald
Petřvald
od 20 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Radomír Gruštík - pivnice Duha
Karviná
od 17 800 Kč/měsíc

Detail

DEFENDIT CORDIS s.r.o. - lokalita domů Havířov
Havířov
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků