Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pietní místo důlního neštěstí na Dole Dukla bude přemístěno na hřbitov na Šumbarku

  • Havířov,

Z areálu bývalého Dolu Dukla v Havířově, kde se nyní nachází průmyslová zóna, byl odstraněn památník obětem důlního neštěstí, při kterém zemřelo 108 horníků. Pietní místo bude přesunuto na centrální hřbitov.

7. července roku 1961 se stala na Dole Dukla nehoda, za kterou zaplatilo svým životem 108 horníků. Tuto tragédii si každým rokem připomínají rodinní příslušníci, horníci i zástupci radnice u památníku. Během let se ale areál změnil v průmyslovou zónu a památník po dohodě i s horníky musí být přesunut.

Eduard Heczko, předseda Klubu přátel hornického muzea Havířov: "My jsme se o záměru přestěhovat tento památník dozvěděli koncem loňského roku a počátkem ledna jsme dostali i materiály z magistrátu města o záměru přestěhovat tento památník. To přemístění bylo z důvodu toho, že vlastník pozemků v areálu Dukla Asental požádal o přemístění, protože chce toto území využít k další podnikatelské činnosti. Navíc bylo sděleno magistrátem města, že to přemístění zaplatí společnost Asental. Že došlo dnes k té realizaci, je vhodná doba, protože příští rok budeme slavit šedesáté výročí této tragédie a myslím si, že tento pietní akt bude v příštím roce na důstojném místě.”

Památník bude umístěn na centrálním hřbitově zde vedle staré smuteční síně.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Na počátku jsme vytipovali čtyři možné lokality, které by byly vhodné pro přemístění. A na základě diskuzí, konzultací ze všemi partnery, jsme nakonec vybrali jako nejvhodnější lokalitu hřbitova na Šumbarku. Toto pietní místo bude přístupné veřejnosti a vnímáme, že bude důstojným vzpomínkovým místem pro všechny, kteří chtějí připomenout tuto tragédii.”

Památník je nyní v dílně kameníka, který jej renovuje. Na nové místo by měl být instalován na konci října.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků