Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice mají obavy z šíření nákazy mezi zdravotníky. Antigen testy toto riziko snižují

  • Havířov,

Aby se nemocnice mohla starat o pacienty, musí mít co nejvíce zdravých lékařů a sester. Riziko zavlečení nákazy do zařízení mohou nyní zdravotníci eliminovat i pomocí antigen testů, které jsou oproti PCR rychlejší.

Nejen na oddělení ARO v havířovské nemocnici zdravotníci zažívají perné chvíle. Největší obavy mají z toho, že jim onemocní personál.

Robert Bocek, primář ARO Nsp Havířov: "Ta náročnost a zejména na sesterský personál je enormní. Na ARO obecně u všech ventilovaných pacientů a u těch covidových ještě více. Přece jenom máme i nemocné sestry, bohužel. A ten počet sesterského personálu je stále ještě poddimenzovaný. Je to na hraně.”

Aby v nemocnici mohli více eliminovat zavlečení nákazy mezi pacienty a personál, začali používat další metodu testování.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: "V současné době každý pacient, který má teplotu, kašel a různé další klinické příznaky, je potenciálně infekční. Náš personál k tomu přistupuje s obezřetností, ale tato situace se u nás změnila od minulého pátku, kdy máme k dispozici vyšetření, které nám umožní do určité míry ty pacienty předvyšetřit."
Ingrid Košťálová, vedoucí oddělení klinické biochemie NsP Havířov: "Jde o to, že se s ním nezjišťují protilátky, které vznikají později a jsou jenom krátce, ale přímo antigen covidu a je to podobné, jako když se dělá PCR test na zdravotním ústavu. Výhoda těchto testů je, že výsledek je už za půl hodiny a shoda s PCR je asi 80%."

Antigen testy se provádí na chirurgické ambulanci a centrálním příjmu. Neslouží však pro preventivní testování veřejnosti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy