Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Sanatoriu Kochova zažívají perné chvíle. Covid-19 pronikl do zařízení

  • Havířov,

Perné chvíle zažívají v Sanatoriu Kochova v Havířově. Pozitivní testy na Covid-19 se prokázaly u klientů i zaměstnanců. Právě výpadek personálu, který se stará o více než sto pacientů, je problém.

Nákaza covid-19 proniká stále více i do sociálních a zdravotních zařízení. I přes všechna opatření se dostala také do Sanatoria Kochova v Havířově, které působí jako léčebna dlouhodobě nemocných. Nemocných je více než deset zaměstnanců i klientů. Téměř všichni mají bezpříznakový průběh. Výpadek personálu, který museli zůstat doma, dělá ale zařízení vrásky.

Gabriela Šárovská, vrchní sestra, Sanatorium Kochova: "V současné době máme 14 pozitivních zaměstnanců. Situace je vážná. Děvčata, která nejsou v izolaci, protože všech těch čtrnáct muselo zůstat doma, tak pracují na pokraji sil. Zatím jsme schopni pokrýt služby, ale obávám se, jestli těch zaměstnanců bude přibývat, budeme muset požádat o pomoc i dobrovolníky. Dále bychom chtěli požádat, vzhledem k tomu, že situace je taková kritická a nevíme, co bude, tak doufáme, že i město nebo kraj se k tomu postaví, přispěje nám finančně nebo nám pomůže s personálním obsazením.”

Sanatorium úzce spolupracuje s krajskou hygienickou stanicí i se soukromou laboratoří.

Aleš Kotrla, mluvčí KHS Ostrava: “Personál používá respirátory třídy FFP 2 bez výdechového ventilu a celá stanice E je v karanténě. Bude prováděno plošné vyšetření klientů a ostatních zaměstnanců sanatoria a bude provedeno epidemiologické šetření přímo na místě sanatoria.”
Gabriela Šárovská, vrchní sestra, Sanatorium Kochova: “Pokud se objeví personál, který má jakékoliv příznaky onemocnění, vyžadujeme, aby se PCR test provedl znovu. Spolupracujeme se společností Agel ve Vítkovicích s jejich laboratoří, je s nimi velice dobrá spolupráce, vyšli nám vstříc a všechno děláme tady na místě. Tímto bych jim chtěla poděkovat.”

Zařízení má dostatek ochranných pomůcek a vyčlenilo pro pozitivní pacienty samostatnou izolační covid jednotku.

Gabriela Šárovská, vrchní sestra, Sanatorium Kochova:  "Z vlastních zdrojů jsme si byli schopni pořídit i dva ventilátory, které jsme v nejhorším případě schopni použít. Náš zdravotnický personál byl k tomu proškolen.“
Nikola Kotásková, staniční sestra, Sanatorium Kochova: "Tato práce je velmi náročná. Už jen pro děvčata, která pracují na té covid jednotce, Musí nosit ochranné pomůcky. Je to náročné, udýchat to, postarat se o ty lidi, aby byli i psychicky, fyzicky v pořádku, aby se všechny normy plnily, které nám byly nastaveny."

V případě zhoršení stavu pacientů, budou přeložení do zdravotnického zařízení.
Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků