Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Testovat pravidelně všechny klienty v domově bude náročné pro zdravotníky i seniory

  • Havířov,

Domovy seniorů a veškeré sociální služby čekají na dodávku antigenních testů. Zařízení jsou připravena splnit nařízení ministerstva a testovat všechny klienty i zaměstnance. Například v Havířově si ale myslí, že opakované testování seniory zatíží.

V Moravskoslezském kraji se plošné testování seniorů a zaměstnanců bude týkat zhruba 160 zařízení. Na plošné testování se připravují i v Domově seniorů v Havířově. Kdy budou testy dovezeny, ale zařízení neví.

Domov vidí smysl v plošném testování pomocí antigen testů zejména u zaměstnanců, jelikož to jsou právě oni, kteří mohou nákazu nechtěně zavléct do zařízení.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Napřed natestovat teda i klienty v první fázi, ale potom už jim dát v podstatě pokoj a opravdu testovat zaměstnance a podle toho se samozřejmě zařídit. Když se vyskytnou pozitivní na směně, otestovat klienty, kteří s nimi byli ve styku. Cíleně, nikoli plošně. Už tak toho mají lidově řečeno plné brýle. Zákaz návštěv, zákaz opuštění areálu a každý týden ještě přibude tato odběrová procedura.”

Ono se také hovoří o tom, zda zvládnete otestovat všechny.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Samozřejmě v domovech záleží na vybavenosti zdravotním personálem. V našem domově si troufnu říct, že toho schopni budeme, ale je to obrovská zátěž pro zdravotní personál, který současně rozdává léky, měří teploty, převazuje rány atd. Ono není jednoduché 270 lidem dělat testy, které trvají dvacet minut. Takže navíc ho odečíst, vést dokumentaci atd. Je to administrativní i faktická obrovská zátěž.”

Povinnost plošného testování mají nejen pobytová zařízení, ale i sociální služby.

Milan Černý, ředitel Sociálních služeb města Havířova: "Veškerá nařízení jsou platná, my na to reagujeme. V rámci naší organizace budeme testovat ve dvou vlnách. První vlna bude 6. listopadu na našem pobytovém zařízení respitní péče. Budou testování jak klienti, tak zaměstnanci. Toto bude provádět covid jednotka hygieny. Druhá vlna testování je určena pro pracovníky v terénu. Ta bude probíhat v příštím týdnu. Jedná se o kategorie zaměstnanců pečovatelky, sociální pracovnice, sestry domácí péče a rozvoz stravy. S tím tedy, že to testování může provádět smluvní lékař s organizací, nebo zdravotnický personál naší organizace. Takže my to budeme řešit vlastními silami.”

Všechny organizace dostanou také ze státních hmotných rezerv respirátory třídy FFP 2.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávySlezská důlní díla a.s. - Doly OKD, Diamo, státní podnik
Karviná
od 26 383 do 33 579 Kč/měsíc

Detail

Petra Kluzová - Český Těšín
Český Těšín
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Slezská důlní díla a.s. - Doly OKD, Diamo, státní podnik
Karviná
od 26 383 do 33 579 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry