Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zmatenost, stres i agresivita. Testování seniorů v domovech začalo

  • Havířov,

Antigen testy už dorazily i do Havířova. Domov čeká nelehký úkol otestovat stovky zaměstnanců i seniorů. Vysvětlit klientům, co jim zdravotníci dělají a proč, je mnohdy velmi problematické.

Nařízení ministerstva zní jasně. Testujte všechny co pět dní. Zaměstnanci domovů si ale říkají, zda se vůbec někdo zamyslel, jaká je situace v praxi. Senioři jsou vystrašení, zmatení a mnozí nespolupracují. Tato klientka je v podstatě výjimkou.

Martina Ševčíková, vrchní sestra Domova seniorů Havířov: "Jsou samozřejmě uživatelé, kteří se brání, jen když nás vidí přijít a vidí, že se něco chystá. Už se začínají bránit, ohánět rukama. Včera se dokonce stalo, že nás i uživatel kopal. Musela jsem si přivolat posilu. Museli jsme u něho být tři, abychom ten odběr mohli udělat.”

Ve dvou střediscích domova seniorů v Havířově budou pravidelně testovat zhruba 450 lidí. Prozatím z 260 vzorků vyšel pozitivní u jednoho zaměstnance.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Pokud se nám podaří testovat zaměstnance co pět dnů, tak ten záchyt by měl být maximální a tudíž zavlečení infekce minimální. Pokud můžu požádat zodpovědné osoby, je třeba opravdu zvážit, jestli ty klienty testovat co pět dnů.”

Domovu bylo přiděleno celkem 4800 antigen testů. Uvítali by, kdyby se systém změnil a seniorům by byly odebírány vzorky například dvakrát do měsíce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy