Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radnice v Havířově nechala opravit a přemístit památník důlního neštěstí na bývalém Dole Dukla

  • Havířov,

Pietní akt k 60. výročí důlního neštěstí na Dole Dukla si lidé v příštím roce připomenou už na novém místě. Památník byl po restaurování přemístěn z průmyslové zóny na hřbitov na Šumbarku.

Památník obětem důlního neštěstí na Dole Dukla už je na novém místě. V říjnu dostali kameníci za úkol pietní místo rozebrat, restaurovat a následně ho umístit na centrální hřbitov.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Jsem rád, že se celá ta akce podařila dokončit v termínu a že další piety, které k tomuto neštěstí budeme organizovat, budou na opravdu důstojném a pro veřejnost dostupném místě.”

K přesunu památníku došlo z důvodu rozšiřování průmyslové zóny právě v areálu bývalého dolu.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Původně byly vybrány čtyři místa. Po konzultaci s hlavním architektem města jsme nakonec přistoupili ke zvolení tohoto místa. Je tady prostor i v rámci nepříznivého počasí se přesunout kousek vedle do smuteční síně."

K tragédii, při které zahynulo 108 horníků, došlo 7. července roku 1961. Jeden z horníků procházel chodbou kolem pásového dopravníku a ramenem zachytil o spouštěcí páku a spustil do pohybu gumový pás. Pás tak jel naprázdno, třením se vznítil a oheň se začal šířit. Ranní směna vyfárala a nastoupila odpolední. V podzemí v tu dobu bylo téměř 340 horníků. Situace se začala řešit pozdě a dispečink neragoval na první hlášení o zápachu. Oheň se rozšířil a jedinou možností bylo zabránit přístupu kyslíku zazděním chodeb. Požár v 8. sloji uzavřel 108 havířů. 
BASIC ČR, z.s. - Havířov
Havířov
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o. - LIDL U Nádraží Havířov
Havířov
od 18 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

ORKA systems, s.r.o. - pracoviště Ka
Karviná
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků