Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři v domovech se díky očkování vracejí zpět k běžnému životu

  • Havířov,

Canisterapie, společné vaření, či zábava při společenských hrách. Senioři v domovech začínají mít opět úsměv na tvářích. Opatření zmírňují také v Havířově, kterému se rovněž nákaza nevyhnula.

Dlouhé měsíce se nemohli senioři v domovech stýkat a v podstatě byli zavření v pokojích. Nyní jsou proočkování a sociální pracovníci je vrací zpět do běžného života. Nejdůležitějším úkolem bude seniory rozhýbat.

Tamara Šeligová, vedoucí střediska Luna Havířov: “Aktivity děláme v menších skupinkách a o to je to složitější, že ne všichni se v ten moment mohou zapojit. Snažíme se to prostřídávat a každý den někoho jiného, kdo může, má zájem. Začínáme hlavně s rehabilitací a hlavně s procvičováním končetin ať horních, či dolních. V kuchyni pečení, vaření, vytváření věcí v naší kreativní dílně. Teď schopnější ženy začaly háčkovat takové chobotničky a věci zejména na úchop. Tohle se všechno snažíme rozjet a každé odpoledne naše kavárničky i čtení z novin, aby věděli i víc než to, co si jen poslechnou v televizi a trochu i informace pozitivnější než jen o tom, co si zažívali celý rok.”

Mnozí senioři si nesou z covidové doby velké trauma.

anketa: “Vždycky jsem čekala, jestli někdo přijde.”
anketa: “Jsem byla zavřená od března a teprve až teď jsem vyšla jednou ven. Mám tady dceru a ta se tu bojí chodit.”
anketa: “Je to veselejší, chodíme už po terase, na zahradu, setkáváme se s více lidmi a je to lepší.”

I domov v Havířově si během posledního roku prošel několikrát nákazou. Od doby, kdy dostali klienti i zaměstnanci vakcínu, se už covid v zařízeních neobjevil. Praktická lékařka, která v regionu očkuje seniory i sociální pracovníky, vidí ale úskalí.

Šárka Mostýnová, praktická lékařka: “Navíc nám do těch domovů přicházejí noví klienti, kteří nejsou očkování. Přicházejí ve velkém, protože v domovech byla velká úmrtnost a noví lidé se musí nabírat, nabírají se, ale nejsou očkování a to je špatně a nemáme čím očkovat.”

Očkování není povinné. Neočkování klienti v domovech musí podstupovat pravidelné testování.

Šárka Mostýnová, praktická lékařka: “Je to zoufalé. Na Pfizer Biontech jsme si vůbec nesáhli, Moderna byla určena pro domovy důchodců a pro zaměstnance domovů, případně pro terénní pracovníky v sociálních službách. Tam jsme fungovali tak, že pokud byly nějaké přebytky, tak jsme rychle u nás v Albrechticích očkovaly ty vybrané skupiny. Prioritně nám praktikům byla nabídnutá AstraZeneca, tam jsme splnili všechny podmínky. Alespoň tu první dávku jsme dostali, to bylo deset lahviček. Naočkovali jsme 120 našich registrovaných pacientů. Čekáme s nadějí, že budou i druhé dávky. Splnili jsme ale i všechny další podmínky.”

Praktici také čekají na vakcínu Johnson. Kdy ji dostanou, ale také nevědí.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy