Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov chce do pár let přejít na ekologičtější zásobování teplem

  • Havířov,

Členské státy EU se zavázaly ke snižování emisí skleníkových plynů. Česká republika musí nahradit uhlí obnovitelnými zdroji. Na ekologičtější přechod zásobováním teplem se připravují i v Havířově, kde uzavřeli spolupráci se společností ČEZ ESCO.

Útlum těžby, přechod na nové technologie, zachování stabilní ceny. To jsou tři faktory, na které se chtějí v krátkém čase zaměřit v Havířově. Proto radnice rozšířila spolupráci se společností ČEZ ESCO. Cílem bude zajistit efektivnější a ekologičtější systém zásobování teplem prostřednictvím společného podniku.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My se snažíme najít model ve spolupráci s lídrem na trhu v těchto technologiích tak, abychom byli schopni zachovat dostupné ceny tepla a hlavně dlouhodobě tu energetiku udržitelnou. Dnes je jasné, že krajský odklon od vytápění uhlím je zcela evidentní. Tady do budoucna přejdeme na jiné technologie a město si nečiní ambici býti ten, kdo říká jaké technologie, proto jsem rád, že jsme se dohodli s tím nejlepším na trhu, kdo by byl schopný projektovat a případně ta jednotlivá řešení navrhovat. My chceme zachovat v co největší míře centrální zásobování teplem, ale ne vždy a za všech okolností jsme my, kdo určuje, jestli daný objekt bude dál zásobován z centrálního zdroje a v poslední době čelíme odpojování od centrálních zdrojů, legislativně je to v pořádku. My jsme až do teď nebyli schopni těm lidem, sdružením, nájemníkům, kteří se odpojovali, nabídnout jinou alternativu. Dnes jsme na prahu toho, že jim budeme schopni nabídnout řešení.”

V praxi by to mělo vypadat tak, že v Havířově bude postaveno několik kogeneračních jednotek, které budou vyrábět teplo z plynu. Další alternativou mohou být solární panely. Celou koncepci chce společnost představit i na kraji.

Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO: "Budeme se bavit s politickým vedením kraje a panem hejtmanem právě o budoucnosti centrální energetiky. A já strašně rád použiji Havířov jako příklad, který mimochodem jde příkladem všem městům v ČR. Za druhé naplňuje vládní koncepci tzv. ozelenění teplárenství, kterou nedávno představil ministr Havlíček.”

Pokud společnou vizi podpoří zastupitelé, zahájení dodávek “zeleného tepla” by mohlo v Havířově začít v topné sezóně roku 2025-2026.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy