Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Retenční nádrže se fotbalistům v Havířově vyplatily

  • Havířov,

Městský fotbalový klub si rozhodně nemůže stěžovat v těchto horkých dnech na nekvalitní trávník. Díky podzemním retenčním nádržím a vrtu mohou každý den zavlažovat obě hřiště. Kvalitu ocenil i ostravský Baník, který zde hrál před týdnem utkání.

I po dvou fotbalových utkáních vypadá trávník na Městském fotbalovém stadionu v Havířově takřka bezchybně. Vody mají totiž dostatek. Investovat do retenčních nádrží a vrtu se město rozhodlo před třemi lety kvůli útlumu těžby, protože z přívodu do šachty bral vodu na zavlažování i klub.

Miroslav Polak, vedoucí fotbalového stadionu MFK Havířov: “Vybudování těch retenčních nádrží byl velmi smysluplný plán, protože v těch retenčních nádržích dneska zadržujeme nějakých 130 kubíků vody. Podpůrné vrty, které se vytvořily, nám denně dávají 17 až 20 kubíků vody, což nám dostačuje na to, abychom zavlažovali jedno i druhé hřiště. Pokud by se nevybudovaly ty nádrže, tak bychom měli problém, protože bychom museli čerpat pitnou vodu a nemuseli bychom platit stočné, ale vodné. Platili bychom nějakých 65 korun za kubík. A do budoucna, když vidíme, jak se vyvíjí počasí, tak jiné lepší řešení bychom nemohli mít.”


Na jeden postřik hřišť se spotřebuje zhruba 30 kubíků vody. Podobný problém zřejmě čeká i jiné obce v okolí Karvinska.

Bronislav Šimša, předseda MFK Havířov: “Já bych řekl, že tím, že šachty končí a s tou vodou bude problém, tak vím už od předsedy z Horní Suché, že tam už uvažují, jak to řešit. Už shánějí informace, jestli podobným způsobem jako my, protože je to dožene. Myslím si, že to hřiště, teď jsme tady měli Baník Ostrava v sobotu, tak si chválili kvalitu hřiště, je velmi dobrá. Musíme vodu trochu šetřit. Máme tam šest programů, my používáme ten střední, ale bez těch retenčních nádrží by tady ta hřiště nemoha být. Jeden rok nás přepadlo, že spodní hřiště se nám během měsíce zničilo, pak se to tedy spravilo, ale myslím si, že je to výborné řešení, protože jinak by to asi tady dopadlo špatně.”

Kvalitu trávníku udržovali na stadionu i v době covidu, přesto, že na hřišti nikdo nehrál ani netrénoval.

Bronislav Šimša, předseda MFK Havířov: “Po celou tu dobu se musíte o ten trávník starat. To znamená hnojení, sekání, stříhání, zavlažování. Ono to tomu pomohlo, že se nehrálo, že trávník je ve velmi dobré kvalitě. Běžná údržba se musela provádět, protože jinak by to spustlo.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy