Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poslanci schválili zákon, který umožní krátit dávky lidem, kteří páchají přestupky

  • Havířov,

Poslanci schválili zákon, který má zajistit, aby se lidé, kteří pobírají sociální dávky chovali slušně. Pokud budou opakovaně páchat přestupky, mohou o část příspěvků přijít. Někteří lidé i politici si ale myslí, že může stoupnout kriminalita a na problémové rodiče doplatí děti.

Člověk, který bude například opakovaně rušit noční klid, nebo narušovat veřejný pořádek a nezaplatí pokutu, může být krácen na sociálních dávkách. Zákon třikrát a dost schválili poslanci. Námi oslovení lidé před Úřadem práce v Havířově mají na zpřísnění pravidel různé názory.

anketa: “Je to blbost, protože ve vyloučených lokalitách, byť i v Havířově na Šumbarku, se ti lidé dostanou do takové krize, že se dostanou pod most. Pokud nebudu mít na chleba, tak půjdu krást, nebo vyloupit banku.”
anketa: “Záleží, jaký přestupek udělá, já ho neudělám. Já bych jim to vzala, protože v dnešní době je to katastrofa.”
anketa: “Já nevidím problém, proč ne. Když jsou na hmotné nouzi, tak nemají dělat problémy.”

Radnice se obává, že kvůli například jednomu problémovému členovi rodiny, se může celé rodině snížit doplatek na bydlení.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Na jednu stranu určitě ten zákon má smysl. Určitě má smysl postihovat lidi, kteří nejsou schopni dodržovat zákony většinové společnosti, ale na druhou stranu se obávám toho, že dojde ke snížení životní úrovně dané rodiny. A to i v případě, kdy jen jeden člen z jakékoliv rodiny, ať je početnější, či méně početné, kdy přestupky jen jeden člen spáchá, nebo bude páchat dále. A nejhorší situace může nastat v případě, kdy budou finančně znevýhodněny děti těchto rodin, protože těch se to bude dotýkat nejvíce. To za co by měli být postihováni, budou postihováni rodiče, ale v samotném důsledku to odnesou děti.”


Nemáte obavy také z toho, že by se tímto mohla zvýšit i kriminalita, protože ti lidé budou mít ještě méně peněz, ale budou mít stejné potřeby?

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Určitě to tak může být, ale všichni také máme v paměti, že ne každý člověk, který je odkázán, nebo pobírá sociální dávky nepracuje. Já bych možná šla i jinou cestou společně s tímto zákonem. Možná bych začala postihovat ve větší míře černou práci, ale zejména u zaměstnavatelů. Protože vždy slyšíme, že jsou postihováni lidé, kteří pracují na černo, ale už menší postihy jsou u zaměstnavatelů.”

Zákonodárci nebyli při schvalování jednotní, nyní bude záležet, jak zákon posoudí Senát PČR.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy