Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V nemocnici v Havířově začali léčit postcovidové pacienty

  • Havířov,

V havířovské nemocnici začali díky speciálním přístrojům na rehabilitaci léčit pacienty, kteří mají zdravotní problémy po prodělání covidu. Laserová terapie pomáhá i na poškozené plíce.

I několik měsíců mohou mít lidé po prodělání zejména těžkého průběhu covidu zdravotní problémy, velmi často pak poškození plic. Vrátit se do normálního života se pacientům nyní snaží v havířovské nemocnici, díky dvěma přístrojům.

anketa, pacientka: “Problémy po covidu jsou únava, špatné dýchání, špatná chůze do schodů, jsem unavená, často jsem ospalá a nemůžu popadnout dech.”
Iveta Zálejská, vedoucí fyzioterapeutka rehabilitace, Nemocnice Havířov: Tady ta terapie zářením laserem dokáže velmi příznivě ovlivnit regeneraci plicní tkáně. Dokáže zvýšit saturaci. Paní byla dušná a tím, jak se zlepší prokrvení plic, tak se zlepší i saturace, paní nebude tak unavená a celkově se jí zlepší kondice. Pokud je tam zbytkový zánět, tak ten laser dokáže redukovat a snižovat ten zánět. My výsledky vidíme na tom, že jednak má pacient lepší spirometrii, může se udělat kontrolní rtg, kde je výrazně zlepšený stav, jsou prováděny různé studie a navíc, co je směrodatné, je subjektivní pocit pacienta, který řekne: “Ano, už se mohu nadechnout, je mi lépe.”

Lidé po covidu si také stěžují na bolesti kloubů, či svalů.

Iveta Zálejská, vedoucí fyzioterapeutka rehabilitace, Nemocnice Havířov: “Může se léčit, jak laserem, tak můžeme ovlivnit ještě elektromagnetickým přístrojem, který výrazně působí na lidskou tkáň tím, že odstraní otok, uleví od bolesti.”


Tyto přístroje jsou vhodné jen pro postcovidové pacienty, nebo mají širší využití?

Iveta Zálejská, vedoucí fyzioterapeutka rehabilitace, Nemocnice Havířov: “Určitě mají širší využití. Dají se používat tyto přístroje u různých diagnóz jako jsou artritidy, zánět šlach, tenisový loket, syndrom karpálního tunelu, neuropatie, bolesti zad.”
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy