Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři opět chodí se svými dobrovolníky na procházky

  • Havířov,

Projekt ADRY Dobrovolníci domů funguje v Havířově už od roku 2014. Během pandemie se ale nemohli dobrovolníci se seniory tolik navštěvovat. Strádaly tak obě strany. Nyní si už opět užívají i venkovní procházky.

Paní Dana a paní Šárka mají k sobě velice blízko a říkají, že už jsou vlastně rodina. Spojil je projekt ADRY Dobrovolníci domů. Během více než dvou let je na čas rozdělil jen covid.

paní Dana, seniorka: “Byla hodně nemocná, byly jsme spolu jen přes telefon a ani to nemohla zvládnout. Dlouho to trvalo, než se vzpamatovala. Chodíme na procházku, sedíme doma, hrajeme Člověče, nezlob se! Většinou vycházíme do parku posedět."
paní Šárka, dobrovolnice: “Chtěla jsem pomoct starším lidem. Chtěla jsem, abych byla užitečná. Jsem ráda, že to tak dopadlo, protože Danuška je strašně hodný člověk. Je to rodina a když ji nevidím, tak se na ni moc těším. My chodíme všude spolu, děláme všechno spolu a jsme spolu rády. Myslím, že rodina je ráda, protože rodina se jí také věnuje, ale když nemůže, tak jsem na řadě já.”

Dvojici tvoří i paní Anna a paní Františka.

Co pro vás paní Anna znamená?

paní Františka: seniorka: “Dobrou kamarádku. Myslím, že je to všechno v tom. Můžu se na ni obrátit, když něco potřebuji a doufám, že já pro ni také tak.”
paní Anna, dobrovolnice: “Přátelství musí být založeno především na důvěře a to mezi námi je. Právě, že se už známe celou dobu, co já jsem se tady přištěhovala a tím, že stárneme všichni, tak Františka toho potřebuje trochu více, tak jí ráda pomůžu.”


Osamělých seniorů v Havířově je mnoho, a proto ADRA nabádá, aby lidé, kteří chtějí věnovat svůj volný čas druhým, neváhali a zapojili se do projektu. Nejdříve musí projít školením a následně koordinatorka vybere pro dobrovolníka vhodného seniora.

Emília Stárková, koordinátorka projektu: “Zeptám se, jestli chce muže dobrovolníka, ženu dobrovolníka. Co by chtěl s tím dobrovolníkem vykonávat. Jestli nějakou hru, povídání, nebo doprovod na procházky, třeba doprovod k lékaři. Teď jsme měli dobrovolníky, že pomáhali i s registrací, doprovázeli k očkování. Tam vznikne takové pouto a těch činností je více. No a pak je propojím s tím, že toho dobrovolníka na první schůzku do domácnosti k seniorovi uvedu.”

Program Dobrovolníci domů v Havířově funguje od roku 2014. ADRA měla přání jej rozšířit i do dalších měst na Karvinsku, což se podařilo. Nejbližší školení dobrovolníků se bude konat 16. září v 15.30 v dobrovolnickém centru na Dlouhé třídě.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy