Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Od životické tragédie uplynulo 77 let, bolest v srdcích pozůstalých zůstává

  • Havířov,

Před 77 lety pomsta za přestřelku v hospodě mezi gestapem a partyzány vyústila ve vraždu 36 mužů v Životicích a okolí. Uctění památky zesnulých se zúčastnili i přímí pozůstalí, pro které bolest nikdy neodezní.

Každá vypuštěná holubice symbolizuje jeden ze zmařených životů, které navždy vyhasly v Životicích a okolí. Rok co rok se lidé scházejí u památníku, aby si připomněli, jak 6. srpna roku 1944 zavraždili příslušníci gestapa 36 nevinných lidí.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Tento nelidský čin brali jako pomstu za události v místní hospodě, kde byli v přestřelce mezi příslušníky gestapa a partyzány zabiti tři příslušníci gestapa, ale také jeden partyzán a hostinský. Berme tuto událost jako varovné poselství, na které bychom neměli nikdy zapomenout." 

Paní Anežce Vavrousové bylo jen 4,5 roku, když gestapo zastřelilo jejího tatínka. Sestra měla pouhých šest týdnů.

Anežka Vavrousová, dcera zastřeleného muže: "On musel položit to dítě, sestru a vyvedli ho. On se už s manželkou, s mojí maminkou nerozloučil. Prosím pěkně, celý národ mladých lidí, dělejte tak, abyste nepoznali, co je to hrůza."

Ministr obrany Lubomír Metnar vyjádřil lítost i nad dalšími zmařenými životy. Gestapo odvezlo 31 lidí do koncentračních táborů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy