Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Uznávaný grafik a malíř Pavel Hlavatý vydal monografii

  • Havířov,

Mezinárodně uznávaný grafik a malíř Pavel Hlavatý vydal další svou knihu, která popisuje jeho tvorbu i životní milníky. Jelikož značnou část svého profesního života prožil v Havířově, knihu poprvé prezentoval právě svým přátelům v Galerii Kulturního domu Radost.

Malíř a především vynikající grafik Pavel Hlavatý si splnil jeden ze svých dalších snů, vydal monografii, která je však specifická. Svou knihu se rozhodl představit v Galerii Kulturního domu Radost, kde za umělcem přišlo mnoho jeho známých a kamarádů.

Pavel Hlavatý, grafik a malíř, autor knihy: “Já jsem se rozhodl trošku tu monografii od začátku zkomponovat tak, aby to nebyla ta běžná monografie, kde je obrázek, pod tím je datum, technika a název díla. Ta moje monografie je trochu upovídaná. Je tam asi 180 stran, čili grafika, která je košatá v námětech, tak potřebuje někdy vysvětlit. Protože název neobsáhne celý prostor, téma. Tomu jsem dopomohl právě těmi glosami.”

Umělce si váží i radnice, která mu na knihu poskytla dotaci.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Určitě jsme se rozhodli proto, protože pan Hlavatý sice není rodák z Havířovský, ale 47 let tady žil, bydlel. Představoval své umění a prezentoval město Havířov i ve svých dílech, takže i proto. Je to velký patriot Havířova, rád se sem vrací i dnes je důkaz, že chce představit své dílo našim občanům, jeho kamarádům a blízkým.”
Jaroslav Hrachovec, fotograf: “Chodím po jeho výstavách od 90 let, možná i dříve. Tak nějak ho mapuji. Známe se dost a je to i vidět, protože na přední straně té knihy je má fotka, jsem si všimnul. Je to dobrý člověk. Jeho tvorba? Známá je ve světě, je známý hodně v Polsku, je známý ve Francii, takže ano.”

Veřejnost by neměla také nikdy zapomenout, jak se Pavel Hlavatý zachoval v roce 1968. Nejdříve organizoval petici za odvolání poslance Drahomíra Koldera a po smrti Jana Palacha také za autorství antisovětské výstavy Protestkresby 68 strávil necelý rok ve vězení. Po propuštění byl perzekuován a dostal se na seznam nežádoucích osob.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry