Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ADRA v Havířově musela přestěhovat charitativní obchod

  • Havířov,

Humanitární organizace ADRA provozuje v Havířově na Dlouhé třídě sociální šatník a charitativní obchod. Právě ten musela přestěhovat na novou adresu, protože lidí v nouzi přibývá.

Charitativní obchody ADRY v Havířově jsou velmi oblíbené. Lidé si zde mohou koupit zachovalé věci za nízké ceny. Na Dlouhé třídě však prostory sloužily i pro sociální šatník. Tedy pro lidi, kteří prokáží, že jsou v nouzi a tím pádem dostanou veškeré potřebné věci zdarma. Jenže takových lidí přibývá a ADRA potřebovala větší prostory.

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchodů ADRA Havířov: “Vyřešili jsme to tak, že se našly vhodné prostory k tomu, abychom přestěhovali pouze obchůdek. Takže obchůdek z Dlouhé třídy je přestěhovaný tady na Národní třídu a sociální šatník, který jsme měli od strany parkoviště, budeme stěhovat místo obchůdku. To znamená do těchto prostor, kde ten obchůdek byl."

Lidé na novou adresu přicházeli hned po otevření.

anketa: “Je to výhodnější. Není to takové drahé, v obchodech to je drahé. Pro malou máte takové boty třeba za osm stovek. Tady to koupím levněji.”
anketa: “Líbí se mi to tady a jsem moc ráda, že to tady je v centru.”
anketa: “Já jsem ráda, že to tady je. Nosím tady věci, člověk to nemusí vyhazovat, tak to tady donesu.”

Jaký je rozdíl mezi charitativním obchodem a sociálním šatníkem?

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchodů ADRA Havířov: “Do charitativního obchůdku chodí všichni lidi. Platby, které jsou za naše zboží, jsou nízké, aby to mohlo pokrýt veškerou poptávku a strukturu obyvatelstva. Výtěžek z toho nejsou tržby, ale sbírky a ty sbírky jdou na projekty v daném městě. V každém městě máme dobrovolníky, kteří chodí do zařízení, mají nějaké náklady a z těch obchodů jsme schopni tyto náklady pokrýt. Sociální šatník je pro ty, kdo chodí na úřad práce a mají hmotnou nouzi, mají od toho potvrzení, nebo jsou úplně bez přístřeší. My v sociálním šatníku spolupracujeme s Armádou spásy, Slezská diakonie, ÚP, Červený kříž. Každý, kdo má potvrzení tady z tohoto zařízení, dostává pět kusů na osobu a měsíc a jsou to i posuzované osoby na těchto dokumentech.”

Vy se nacházíte v komerčních prostorách. Ty nebývají úplně nejlevnější. Vyšel vám vlastník vstříc?

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchodů ADRA Havířov: “Vlastník nám vychází vstříc se vším. My od něho nemáme jen tady tento obchod, ale i další dva, tři. Máme od něho skaldy a vždy ty ceny jsou symbolické. A to je základ. Kdybychom měli normální komerční nájem, nebyli bychom schopni toto platit.”

Na nové prostory charitativního obchodu se přijel podívat i ředitel humanitární organizace.

Radomír Špinka, ředitel ADRA ČR: “ADRA pro republice jich máme asi 25 v současné době. To proč toto děláme, je podpořit tím výtěžkem dobrovolnictví, které děláme více než patnáct let v ČR. Těch dobrovolníků máme více než tři a půl tisíce.”

Lidé, kteří mají doma zachovalé věci, je mohou ADŘE darovat na prodejnách, v sociálním šatníku, nebo mohou využít speciálních kontejnerů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy