Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na náměstí Republiky už stojí vánoční strom, městu ho darovala rodina ze Stonavy

  • Havířov,

Není to tak dlouho, kdy se dalo chodit téměř v letním oblečení. Nicméně, že se Vánoce blíží, si mohou uvědomit lidé v Havířově, když se prochází kolem náměstí Republiky. Vánoční strom už je na svém místě.

Tento urostlý krásný smrk se rozhodla darovat rodina ze Stonavy Havířovu. Strom se stane symbolem Vánoc na náměstí Republiky.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: “Měli jsme štěstí, že tento strom ve Stonavě je v podstatě solitérem, což znamená, že nerostl v řadě stromů, takže je krásně souměrný. Doufejme, že převoz proběhne hladce tak, aby se nám podařilo zachovat ty větve tak, jak jsou. A to je hlavní kritérium pro vánoční stromy. Aby byly hustě větvené, aby měly souměrné větve.”

Každoročně se o kácení stromů stará havířovská firma, která pomáhá městu se zelení.

Pavel Kuriak, pracovník Zámeckého dvora: “Ten strom se uváže asi v polovině, pak se jeřábem přizvedne. Uřízne se klín, dořeže se strom. Potom jeřáb přetáhne strom do zahrady. Couvne k tomu náklaďák, chytne se do kleští, přizvedne, položí, sváže se a jedem.”

Rodina se rozhodla darovat strom z bezpečnostních důvodů.

Radek Czendlik, majitel stromu: “Protože se bojíme, když je silný vítr, aby nám to nespadlo na barák. Přispět dobré věci.”

Přijdete se potom s rodinou podívat až bude nazdobený?

Radek Czendlik, majitel stromu: “Přijedeme, všichni se přijedeme podívat."

K instalaci hlavního vánočního stromu dochází letos dříve.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: “V letošním roce jsme zase uspíšili zase kácení a instalaci hlavního vánočního stromu. Ten důvod je velmi jednoduchý, protože probíhá následně zajištění zázemí Vánočního městečka. Ostatní tři vánoční stromy, což je novinka pro letošní rok, vždy bývaly pouze tři, letos budeme mít čtyři, tak tyto vánoční stromy se budou stavět v průběhu příštího týdne. Letos se nám opět podařilo na základě podnětů občanů, za což jim moc děkujeme, získat tři stromy ze soukromých zahrad, kdy občané chtěli, aby už stromy na zahradách nebyly z důvodů stínění, nebo bezpečnosti. Tři stromy máme ze soukromých zahrad a jeden jsme vzali ze školky v Těrlicku.”

V letošním roce bude mít vánoční strom zcela novou výzdobu. K rozsvícení dojde 27. listopadu v 17 hodin.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy