Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Anežka z Orlové se stala tisícím dítětem narozeným v havířovské nemocnici

  • Havířov,

Nemocnice v Havířově si dala před několika lety za cíl zvýšit počet porodů. Už v létě začalo být zřejmé, že letošní rok bude rekordní. Tisícovka byla překonána. Naposled se tolik dětí narodilo v roce 1994.

Na toto miminko budou v havířovské nemocnici vzpomínat dlouho. Malá Anežka je totiž tisícím dítětem, které se zde na oddělení letos narodilo. Tolik porodů zaznamenala nemocnice v historii jen v jednom roce, a to už je hodně dávno.

Michal Mrózek, primář gynekologicko-porodního oddělení: "Pátrali jsme již začátkem léta. Naposledy tolik porodů bylo v roce 1994. Od té doby porodnost začala klesat, pak stagnovala a v posledních dvou třech letech zase rosteme až do dnešní podoby, kdy to vypadá pro letošní rok na 1100 porodů. Myslím, že bychom to mohli porodit.”Anežka přišla na svět hodně rychle během jedné hodiny.

Marcela Janáková, maminka: “Plán toho porodu byl trošku jiný. Ale vzhledem k tomu, že to šlo tak děsně rychle, že hodinu po příjezdu do porodnice už jsem ji držela v náručí, tak jsme nestihli celý plán. Ale to, že personál byl tak skvělý a že ta dula u toho byla a neskutečně mne podpořila, tak si myslím, že to vyšlo na jedničku s hvězdičkou.”
Hynek Canibal, primář dětského oddělení: “Radost z toho máme. Máme radost z každého dítěte, které se u nás narodí. Na druhé straně chceme, aby jich nebylo zas tak úplně moc, protože chceme udržet vysokou kvalitu péče. Takže do 1200 by to bylo optimální. A jsme rádi, že se havířovská porodnice stala takovým lídrem v regionu.”

Předtím rokem 2018 těch porodů bylo maximálně 700, když byl dobrý rok. ‘Čím si vysvětlujete, že ta porodnost jde tak nahoru?

Michal Mrózek, primář gynekologicko-porodního oddělení: “Na prvním místě si myslím, že je to empatickým, přátelským přístupem bez zbytečných zásahů, bez direktivní péče, že musíme postupovat tímto způsobem a ne jiným. Snažíme se ušít porodní plán na míru každé rodičce. Další výhodou je naše technická obnova. Každý porodní box je vybaven novým monitorovacím přístrojem. Rovněž to přispělo ke zkvalitnění péče a také díky tomu se porod stává komfortnější záležitostí. Jde o nás slyšet nejen tady na Slezsku, ale také v Polsku, Slovensku. Dojíždí k nám i z daleka, ze středního Slovenska. Máme tady často rodičky z Čadce, Žiliny i z jiných krajů naší vlasti.”

V příštím roce nemocnice plánuje velkou rekonstrukci oddělení, která ještě zvýší komfort pro rodičky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy