Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov bude muset vyřešit problém s alejí metasekvojí, kořeny se dál rozpínají

  • Havířov,

Havířov bude muset vyřešit problém s vzácnou alejí metasekvojí čínských. Kořeny se dál pod dlažbou rozpínají a představují riziko nejen pro chodce. Město by samozřejmě chtělo zachovat zeleň, najít kompromis však nebude jednoduché.

Alej metasekvojí čínských v centru Havířova je jedinou v České republice. Vysázena byla v roce 1967. Kořenový systém stromů se ale nachází nízko pod zemí a line se do šířky. Chodník se tak každým rokem víc a víc vlní a stává se pro chodce nebezpečným. Kořeny mohou představovat problém také pro přilehlý obytný dům.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Do budoucna se určitě pod budovu, která je přilehlá, budou dostávat. Problém je, že tam jsou inženýrské sítě. To znamená v těch inženýrských sítích již může být kořenový systém a do budoucna také může dojít k poničení inženýrských sítí."

Stromořadí se nachází v chráněném pásmu Sorely.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "V této situaci jdou proti sobě dva zájmy. Jeden zájem je zachování krásného stromořadí a z druhé strany je důležitá bezpečnost. Musíme počkat na posudek, musíme se o tom pobavit s hlavním architektem města.”
anketa: “Já bych ty stromy asi zachránila, určitě. Já si myslím, že by to mohlo jít upravit ta dlažba.”
anketa: “Příroda je pěkná, stromy jsou pěkné, nevím, co by se s tím dalo dělat. Vykopat, kořeny uřezat, ale tím pádem by se zrušily ty stromy. Já mám přírodu rád, je to těžké rozhodnout.”

Nyní si město nechává zpracovat dendrologický posudek, v jaké kondici se stromy nacházejí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy