Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kořeny metasekvojí čínských ničí v centru Havířova dlažbu, radnice musí najít řešení

  • Havířov,

Radnice bude muset vyřešit problém s vzácnou alejí metasekvojí čínských. Kořeny se dál pod dlažbou rozpínají a představují riziko nejen pro chodce. Město by samozřejmě chtělo zachovat zeleň, najít kompromis, ale nebude jednoduché.

Alej metasekvojí čínských v centru Havířova je jedinou v České republice. Vysázena byla v roce 1967. Kořenový systém stromů se ale nachází nízko pod zemí line se do šířky. Chodník se tak každým rokem víc a víc vlní a stává se pro chodce nebezpečným. Kořeny mohou představovat problém také pro přilehlý obytný dům.


Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Do budoucna se určitě pod budovu, která je přilehlá, bude dostávat. Problém je, že tam jsou inženýrské sítě. To znamená v těch inženýrských sítích již může být kořenový systém a do budoucna také může dojít k poničení inženýrských sítí, to znamená havárií a podobných věcí. Takže je třeba, abychom se pobavili se všemi účastníky, to znamená se správci sítí, s majitelem domu a hledali řešení.”

Stromořadí se nachází v chráněném pásmu Sorely.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "V této situaci jdou proti sobě dva zájmy. Jeden zájem je zachování krásného stromořadí a z druhé strany je důležitá bezpečnost. Musíme počkat na posudek, musíme se o tom pobavit s hlavním architektem města.”
anketa: “Já bych ty stromy asi zachránila, určitě. Já si myslím, že by to mohlo jít upravit ta dlažba.”
anketa: “Příroda je pěkná, stromy jsou pěkné, nevím, co by se s tím dalo dělat. Vykopat, kořeny uřezat, ale tím pádem by se zrušily ty stromy. Já mám přírodu rád, je to těžké rozhodnout.”
anketa: “Není to jednoduché, je třeba to zvážit, co by bylo v tomto případě vhodnější. Zdravý selský rozum říká, že člověk všechno musí dát na tu misku vah a zvážit pro a proti. Máme rádi tu zeleň, ale jestli tady by byl problém s tím potrubím a zasahovali jsme do toho, abychom neudělali zle.”

Nyní si město nechává zpracovat dendrologický posudek, v jaké kondici se stromy nacházejí.

Boris Břenek, referent odboru komunálních služeb: "Metasekvoje stále rostou. V podstatě nikdo neví, jak moc dorostou, protože jsou to jedny z prvních stromů, které byly vysazeny v intravilánech měst. Ve své domovině stromy dorůstají do 35 metrů. Takže my nevíme, jak moc dorostou ještě u nás."

A jak se vůbec tyto stromy do Havířova dostaly?

Boris Břenek, referent odboru komunálních služeb: “Metasekvoje čínská byla poprvé objevena ve 40. letech minulého století ve střední Číně, odkud se k nám dostala v podobě semen do průhonického parku a dále se přes různé školky dostala až k nám do Havířova. V roce 1967 byla vysazena alej o šestnácti kusech kolem kina Centrum. Tím, že Havířov byl mladé rozvíjející se město a byl to nový druh stromu, po kterých byl hlad, bylo to takové to top dřevin, tak se dostaly i k nám do Havířova."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy