Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov schválil rozpočet, ten počítá oproti letošnímu roku s nižšími investicemi

  • Havířov,

Nárůst mezd, zvyšování cen stavebního materiálu. To jsou faktory, proč v příštím roce v Havířově klesnou investice o zhruba 100 milionů korun. Značně bude muset šetřit i městská realitní agentura. Nájemné město ale nezvýší.

Havířov má schválený rozpočet na rok 2022. Z příjmové strany chce město v příštím roce investovat 360 milionů korun do zhruba 20 projektů. Dojde například k rekonstrukci budovy na ulici Kubelíkova pro účely městské policie, desítky milionů půjdou do modernizací škol, město počítá i s penězi na vybavení nového sportovně kulturního centra v bývalé výpravní hale. Přesto, že se jedná o velké investice, zdaleka nejsou ve výši letošního roku.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Dvě věci, jednak je to nárůst mezd. To samozřejmě bude mít vliv na výplaty pracovníků, které magistrát zaměstnává. Druhá věc je inflace jako taková. Ta je v současné době zhruba ve výši 6,8 %. My s ní počítáme v rozpočtu, proto ten návrh bude konzervativní a nebude tolik investiční jako v minulých letech. Pro srovnání, v roce 2021 bylo plánováno 460 milionů korun.”

Zejména nárůst cen za stavební materiál bude mít značný vliv na investice do bytového fondu.

Róbert Masarovič, jednatel MRA: “Takže za ty peníze, které máme, protože se nájemné pravděpodobně zvyšovat nebude, a to je politické rozhodnutí, tak opravíme v příštím roce těch bytů méně. Co se týče velkých investic, je naplánovaná pouze jedna velká investice domu na Dlouhé třídě. Budeme se soustředit na výměnu starých hliníkových elektrických instalací za nové. To je klíčové pro bezpečnost bydlení občanů.”

Jedním z důvodu ponechání stejné výše nájemného, je zvyšování cen za energie.  Město nezvýšilo také poplatky za odpad, či psy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy