Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vlastníci domů budou muset zajistit dálkové odečty a měsíčně informovat o spotřebě

  • Havířov,

Městská realitní agentura v Havířově nesouhlasí s evropským nařízením o povinném zajištění dálkových odečtů spotřeby. Upozorňuje, že přechod na nové technologie bude enormně drahý. Jiný velký soukromý vlastník bytového fondu to vidí jinak.

Podle evropské směrnice budou muset od roku 2027 vlastníci domů zajistit dálkové odečty tepla, vody, elektřiny. Nájemníky pak budou muset jednou měsíčně informovat o spotřebě. Majitele bytových jednotek to bude stát desítky, možná i stovky milionů korun. Městská realitní agentura v Havířově s touto povinností nesouhlasí.

Róbert Masarovič, jednatel společnosti MRA: "Budeme muset nakoupit nové měřiče, vybudovat sledovací sítě, vybudovat soustavu pro měření, každoměsíční uvědomění občanů o jejich spotřebě. Budeme muset vymyslet, jak vyměňovat baterie v těchto věcech a je třeba si uvědomit, že tento skvělý nápad Evropské komise zaplatí občané sami v nájmu, protože to na úkor města jít nemůže.”

Druhý velký vlastník bytového fondu v Havířově má na to jiný názor.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: “Pro nás to bude znamenat investice v řádu stovek milionů korun, ale vzhledem k tomu, že náš vlastník si na ekologii velmi potrpí a přistoupili bychom k tomu tak jako tak. Každopádně pro nájemníka je to obrovské plus."
anketa: “To není dobrý nápad. Já vůbec mám s EU problémy, jak teď přišli, že se mají zrušit plynové kotle. Takže to je jedno k druhému.”
anketa: “My na to nejsme zvyklí. My jsme zvyklí jednou za rok. My jsme sami dva a nemáme ani velkou spotřebu.”

Městská realitní agentura zvažuje, že kvůli směrnici bude ještě interpelovat Evropskou komisi.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávySesterská Agentura Doma, s.r.o. Český Těšín
Český Těšín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

ASTERIX - středisko volného času Havířov, příspěvková organizace - pracoviště Havířov
Havířov
od 31 290 do 36 130 Kč/měsíc

Detail

Patriot prodej s.r.o., okres Karviná
Karviná
od 20 000 Kč/měsíc

Detail