Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce budovy bývalých jeslí v Havířově je v plném proudu, vznikne zde stacionář pro Santé

  • Havířov,

Práce na přestavbě bývalých havířovských jeslí na stacionář pro lidi s mentálním postižením jsou v plném proudu. Rekonstrukce by měla být dokončena v září tohoto roku.

Těžká technika najela do prostoru bývalých jeslí na Šumbarku. Z budovy, která bude po rekonstrukci sloužit organizaci Santé, zbyl jen skelet. Část šla úplně dolů, aby vznikl prostor pro výtah.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Zůstaly tady pouze svislé nosné konstrukce, střešní konstrukce a prakticky všechno ostatní bude nové. To znamená, přijdou tam nová okna, dveře, příčky, které budou rozdělovat místnosti. Budou tam nové rozvody elektřiny, nové rozvody zdravotechniky. Zakázku jsme soutěžili ještě v minulém roce, kdy ještě ceny nebyly tak vysoko. Takže myslím, že cena je dobrá a jsem za to rád.”

Tato rekonstrukce probíhá v zástavbě, bydlí tady lidé. Nebude je to příliš rušit?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Samozřejmě je to problém. Už předem se omlouvám lidem, že je tady přes den budeme rušit. Ale samozřejmě plníme hygienická opatření tak, aby se nestavělo v hodinách odpočinku. To znamená, ten provoz je tady v dopoledních a časných odpoledních hodinách. Nestaví se tady o sobotách, nedělích. Věřím, že se nám podaří tuto rekonstrukci udělat tak, abychom co nejméně zasahovali do pohodlí a klidu občanů, kteří tady žijí.”

Po rekonstrukci se stane tato budova nejmodernější pro sociální účely.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Bude plně bezbariérová. Bude určena pro klienty, kteří v současné době chodí do organizace Santé do denních stacionářů. Takže toto bude denní stacionář právě pro klienty s mentálním, nebo kombinovaným zdravotním postižením a tím, že tedy bude plně bezbariérová při vstupu i výstupu z budovy, tak tady najdou zázemí pro sebe vlastně zejména lidé, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík, nebo jsou částečně imobilní. Zatím ale nedokážu říct, jestli to bude celý jeden stacionář přestěhovaný, nebo jestli to bude více klientů z více stacionářů. Záleží jednak na zdravotním stavu všech klientů a jednak vlastně i na tom, aby byli schopni se naučit novou cestu. Aby byli schopni docházet třeba sami. Ale nechci tím říct, že bude jenom pro klienty imobilní. To v žádném případě.”

Rekonstrukce by měla být dokončena do září a vyjde na zhruba 43 milionů korun. V další etapě bude následovat revitalizace zahrady.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy