Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pěstouni, kteří si vzali dítě z domova, přijdou o peníze a se změnou zákona nesouhlasí

  • Havířov,

Od 1. ledna se mění zákon při vyplácení dávek pro pěstouny. Ti, kteří jsou v příbuzenském vztahu s dítětem, budou dostávat nižší odměnu. Dotkne se to však i pěstounů, kterým nebylo dítě přiděleno úřadem, ale sami si ho vybrali v domově.

Paní Alena z Havířova pracovala před lety v Klokánku. K dětem měla citovou vazbu a nechtěla, aby skončily v domově. Proto se stala oficiální pěstounkou, tudíž státním zaměstnancem. Do péče soudně dostala pět děti, za což pobírá odměnu. Od 1. ledna se ale změnila pravidla. Jelikož si děti vybrala před sedmi lety sama a nebyly jí přiděleny úřadem, spadá nyní do kategorie nezprostředkovatelných pěstounů a o nemalou část peněz nyní přijde. Také už se jí nebude započítávat práce pěstouna do odpracovaných let do důchodu a musela se zaevidovat na úřad práce.

Alena Přívratská, pěstounka: "Nevíme, proč se tohle stalo, je to velké zklamání. Když vezmete, že já mám ty děti sedmý rok v pěstounské péči a kolik jsme my ušetřili státu peněz. Staráme se o ty děti, připravujeme je pro stát do budoucna, rozmazlujeme je, dáváme jim rodinu a najednou se vám stane něco takového, to je velká podpásovka. Týká se to i mých dětí, které chodí a jsou smutní a říkají, proč nás takto zradil stát?"

Ještě před změnou žena, která se sama nyní stará už jen o čtyři děti, celkově disponovala zhruba 55 tisíci korunami. Z toho 15 tisíc platí jen za bydlení.

Máš pocit Evo, že jste měli hodně peněz, že jste si žili v přepychu?

Eva, dítě v pěstounské péči: “Ne vůbec, i předtím, ale to se ještě dalo a teď je to ještě horší podle mně. Měl by se podle mně ten zákon změnit. Já si myslím, že to není vůbec spravedlivé a trápí mně to.”

Do stejné kategorie nyní spadají i pěstouni, kteří mají v péči dítě, které je v příbuzenském vztahu. Novela zákona vzešla z toho důvodu, že v určitých případech docházelo ke zneužívání systému.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail