Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozhovor s tajemníkem havířovského úřadu k novým opatřením

  • Havířov,

Všichni zaměstnanci magistrátu znají podmínky, jak bude vypadat od pondělí pravidelné testování. Úřad se bude snažit, aby z důvodu případných izolací, či karantén nebyl chod omezen. Více už v rozhovoru s tajemníkem havířovského magistrátu Milanem Menšíkem.

Magistrát zaměstnává i s veřejně prospěšnými pracovníky na 400 lidí. Testovat hromadně na jednom místě takové množství pracovníků a ještě dvakrát týdně, by byl logistický problém.

Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Zvolili jsme systém sebetestování na jednotlivých oborech tak, abychom to zvládli v relativně krátkém čase, protože první testování v našem případě začíná v pondělí a v pondělí je úřední den, takže není možné, abychom třeba na půl dne zastavili provoz úřadu.”

Pokud se stane, že pracovník bude pozitivní, jaký bude postup? Potřebujete ty zaměstnance v práci, nebo jste třeba rozdělili odbory na skupinu AB, aby prostě byl zajištěn chod, pokud by byla nemocnost opravdu velká?


Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Samozřejmě v případě, kde lze využít práci z domu, tak tento institut aplikujeme. Samozřejmě tam, kde je nezbytný styk s občany a v podstatě ten zaměstnanec by doma neměl téměř co udělat, tak tady postup neuplatňujeme. Jestliže se objeví pozitivně testovaný, tak mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví zná ten postup. Zaměstnanec se odebere domů, my ho oznámíme hygienické stanici a budeme čekat dalších pokynů.”

Může nastat situace, že byste museli nějakou agendu zavřít? Počítáte s tím, protože ten omikron opravdu má zasáhnout větší část společnosti?

Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Pokud dojde k tomu, že na pracovišti nebudeme mít ani jednoho zaměstnance, který je schopen agendu vykonat, tak ji prostě vykonávat nebudeme moci. To je prostě skutečnost, s tím asi nikdo nic nenadělá. Takže jenom naše opatření, která přijímáme, by měla směřovat k tomu, že by k tomu nastat nemuselo, nicméně vyloučit to nelze.”

Měla by tam být ta výjimka, že nepostradatelní pracovníci budou moci chodit do práce i s pozitivním testem, pokud nebudu mít příznaky. Kterých zaměstnanců by se to týkalo, kteří jsou pro vás nepostradatelní?

Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Tady o tom se v podstatě dozvídáme jen z médií. Je to naprosto neurčitá skupina lidí, není ničím definována. V našem případě si myslím, že by k tomu nemělo dojít. Domnívám se, že půjde opravdu o zaměstnance kritické infrastruktury, nikoli o zaměstnance úřadu.”

Každá organizace si musela koupit cesty. Byl to problém? Podařilo se vám třeba za dobrou cenu koupit testy a bude vám to uhrazeno?

Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Nám se testy podařilo nakoupit na první týden a v současné době sháníme na další týdny. Nakupujeme testy i pro městskou policii, takže jich kupujeme řádově asi tisíc na týden. A musím říct, že cena zatím je relativně dobrá, možná i s ohledem, že kupujeme relativně velké množství těchto testů.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy