Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kdo nezaplatí za dopravní přestupek, může přijít o SPZ, strážníci mají novou pravomoc

Havířov |

Řidiči, kteří dluží za pokuty spáchané v dopravě, mohou přijít o registrační značky svých aut. Tuto novou pravomoc mají od nového roku kromě policistů, nebo celníků, také strážníci městských policií.

Nezaplatit pokutu za dopravní přestupek, může řidičům hodně znepříjemnit život. Strážníci se už chystají využívat novou pravomoc.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Městská policie té se to týká pouze na území města. To znamená, že pokuty, které byly řidiči, nebo provozovateli vozidla, to znamená týká se to obou, pokud někomu půjčím vozidlo a dlužím, může být ta registrační značka odejmuta v obou případech. A my máme tu pravomoc že, pokud víme, že ten dluh je, to řešit. V této chvíli to prvotní, které budeme řešit my jako MP, to budou pokuty na místě nezaplacené, které nám řidič, nebo provozovatel dluží. Musíme mu nařídit, aby odstavil vozidlo na nejbližším vhodném místě a pak jsou dvě možnosti. Buď to mu odebereme registrační značky, on by nám měl je vydat, pokud ne, tak mu je odebereme a v případě, že ne, tak použijeme prostředek k zabezpečení odjezdu vozidla. On má možnost to namístě uhradit, tím pádem to padá celé a pokračuje dál."

Vy máte přehled, kolik je takových dlužníků na území města?

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “My jako MP máme přehled o všech pokutách na místě nezaplacených, které jsme uložili a které zatím nejsou poslány na magistrát. Protože ve chvíli, kdy my to postoupíme na magistrát k dalšímu řešení, už to pro nás končí. My budeme moct, až se dostaneme do dalších evidencí, řešit i tyto přestupky, ale technicky je to složitý problém.”

Novou pravomoc strážníků vítá i radnice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Tato praxe je v okolních zemích běžná. V Rakousku, když máte nezaplacenou pokutu, tak tam už příště na dovolenou nepojedete, nebo neprojedete, protože vás policie zastaví, vozidlo vám odstaví a musíte tu pokutu zaplatit. Tady se jedná o hříšníky, kteří stabilně neřeší pokuty, páchají přestupky a ten systém na ně nedosáhl, protože vymoct ty pokuty nebylo možné. Já jsme za tuto pravomoc pro MP rád. Ten proces není jednoduchý, nastavení toho systému, protože pro mne je důležitý ten systém. Tady nejde o to, někoho šikanovat, jde o to, aby ten systém byl unifikovaný, aby se aplikoval vždy stejně."
Nahlásit chybu


K tématu

Ostravské strážnice odradily mladíka od skoku ze Sýkorova mostu

20. července 2023 9:44 | Ostrava-město | Jiří Cileček

20letý mladík vyšplhal s láhví vína na konstrukci Sýkorova mostu v Ostravě. Zda si jen chtěl vypít láhev vína na netradičním místě nebo chtěl ukončit svůj život skokem z mostu, je otázkou. Dvěma strážnicím totiž řekl, že má psychické problémy a neví, co má dělat. Ženy v uniformě ho empaticky přesvědčily, aby slezl dolů.

VIDEO: Zloděje elektrodpadu vytahovali ostravští strážníci z kontejneru

24. července 2023 8:45 | Ostrava-město | Libor Běčák

Poměrně častý výjev ze sídlištních kontejnerových stání se naskytl ostravským strážníkům, když je lidé volali ke zloději odpadu z kontejneru ve Volgogradské ulici.

Karvinští městští strážníci zachránili život cyklistovi

8. srpna 2023 10:18 | Karviná | Monika Danková

Karvinští strážníci Patrik Mrózek a Zdeněk Malyrz zachránili ve službě život sedmapadesátiletému cyklistovi, který měl poblíž zimního stadionu zdravotní potíže a upadal do bezvědomí. Jejich záslužný čin ocenil i primátor města.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při včerejším výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Park u Domu PZKO ožil barvami a zpěvem exotických ptáků

Včera 14:34 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ve Stonavě se u Domu PZKO uskutečnilo první neoficiální setkání chovatelů papoušků z celého Karvinska. Akce, která přilákala nejen chovatele, ale i širokou veřejnost, nabídla pestrou přehlídku exotických ptáků.

Stonavská pouť uzavře centrum obce pro motorová vozidla

Včera 14:32 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Už tento víkend ožije Stonava tradiční Máří Magdalénskou poutí. I přesto, že lunapark bude v provozu již vpátek od 14:00 hod., centrum obce bude uzavřeno pro veškerou automobilovou dopravu, včetně autobusů, od soboty v 10:00 hod. do nedělní půlnoci.

Zahrádkáři přivítali léto tradičním setkáním

Včera 14:30 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští zahrádkáři opět ukázali, že umějí nejen pečovat o své zahrádky, ale také pořádat skvělé akce. Po úspěšném smažení vaječní se sešli k tradičnímu Vítání léta, kde návštěvníkům nabídli nejen chutné uzené klobásky, ale i další lahůdky připravené s láskou a péčí.

XIV Memoriał Posła Karola Jungi

Pogoda w niedzielny poranek 14. edycji Memoriału Karola Jungi nie nastrajała optymistycznie. Lecz gdy piłkarze wyszli na murawę, żeby przed meczem ustawić się do wspólnego zdjęcia, deszcz nieco zelżał i zza chmur wyjrzało nawet słonko.

Regionální knihovna Karviná vás zve na prohlídku obrazů Pavla Lakomého

16. července 2024 17:13 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Ve výstavních prostorách knihovny v Karviné-Fryštátě momentálně probíhá výstava obrazů umělce Pavla Lakomého. Prohlédnout si jeho díla může veřejnost do konce července.

Kdo nezaplatí za dopravní přestupek, může přijít o SPZ, strážníci mají novou pravomoc
Vydáno 19. ledna 2022 11:22, Havířov, Bára Kelnerová
Řidiči, kteří dluží za pokuty spáchané v dopravě, mohou přijít o registrační značky svých aut. Tuto novou pravomoc mají od nového roku kromě policistů, nebo celníků, také strážníci městských policií.

Nezaplatit pokutu za dopravní přestupek, může řidičům hodně znepříjemnit život. Strážníci se už chystají využívat novou pravomoc.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Městská policie té se to týká pouze na území města. To znamená, že pokuty, které byly řidiči, nebo provozovateli vozidla, to znamená týká se to obou, pokud někomu půjčím vozidlo a dlužím, může být ta registrační značka odejmuta v obou případech. A my máme tu pravomoc že, pokud víme, že ten dluh je, to řešit. V této chvíli to prvotní, které budeme řešit my jako MP, to budou pokuty na místě nezaplacené, které nám řidič, nebo provozovatel dluží. Musíme mu nařídit, aby odstavil vozidlo na nejbližším vhodném místě a pak jsou dvě možnosti. Buď to mu odebereme registrační značky, on by nám měl je vydat, pokud ne, tak mu je odebereme a v případě, že ne, tak použijeme prostředek k zabezpečení odjezdu vozidla. On má možnost to namístě uhradit, tím pádem to padá celé a pokračuje dál."

Vy máte přehled, kolik je takových dlužníků na území města?

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “My jako MP máme přehled o všech pokutách na místě nezaplacených, které jsme uložili a které zatím nejsou poslány na magistrát. Protože ve chvíli, kdy my to postoupíme na magistrát k dalšímu řešení, už to pro nás končí. My budeme moct, až se dostaneme do dalších evidencí, řešit i tyto přestupky, ale technicky je to složitý problém.”

Novou pravomoc strážníků vítá i radnice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Tato praxe je v okolních zemích běžná. V Rakousku, když máte nezaplacenou pokutu, tak tam už příště na dovolenou nepojedete, nebo neprojedete, protože vás policie zastaví, vozidlo vám odstaví a musíte tu pokutu zaplatit. Tady se jedná o hříšníky, kteří stabilně neřeší pokuty, páchají přestupky a ten systém na ně nedosáhl, protože vymoct ty pokuty nebylo možné. Já jsme za tuto pravomoc pro MP rád. Ten proces není jednoduchý, nastavení toho systému, protože pro mne je důležitý ten systém. Tady nejde o to, někoho šikanovat, jde o to, aby ten systém byl unifikovaný, aby se aplikoval vždy stejně."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000029475/kdo-nezaplati-za-dopravni-prestupek-muze-prijit-o-spz-straznici-maji-novou-pravomoc