Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studující mladí dospělí mají nově nárok na příspěvek, dětské domovy to vítají

  • Havířov,

Od nového roku bude stát pomáhat mladým dospělým, kteří dovrší 18 let. Jedná se o zletilé, kteří vstupují do života například z dětských domovů, nebo pěstounské péče a stále ještě studují. Podmínky pro vyplácení příspěvku objasnila vedoucí odboru sociálních věcí havířovského magistrátu.

Vstup do dospělého života pro děti z dětských domovů, nebo z náhradní rodinné péče nemusí být lehký. Proto od nového roku těmto mladým dospělým, kteří se chtějí osamostatnit, ale zároveň ještě studují, pomůže stát prostřednictvím úřadu práce. Za splnění určitých podmínek, mají nárok na příspěvek 15 tisíc korun měsíčně. Jednou z podmínek je spolupráce s kurátorem.

Bernarda Urbancová, vedoucí odboru sociálních věcí: “Další podmínkou je vypracování individuálního plánu. Tady je novinka a i to, že ten individuální plán je vypracováván ve spolupráci s kurátorem pro dospělé, protože je ta práce nezbytná. Ten mladistvý po opuštění pěstounské péče, nebo dětského domova, pokud se rozhodne pro pobírání této dávky, je podmínkou, že musí s tím sociálním kurátorem pracovat. Je to otázka nastavení pravidelných setkávání, schůzek. Ten sociální kurátor má být takovou pomocnou rukou tomu mladému při v kročení do samostatného života. Bude mu pomáhat například s hledáním bydlení, bude mu pomáhat řešit i některé dávky, bude mu pomáhat se orientovat v normálním běžném životě.”

Pokud by mladý dospělý s kurátorem nespolupracoval, o příspěvek přijde.

Bernarda Urbancová, vedoucí odboru sociálních věcí: “Ten mladý dospělý může během té doby do těch 26 let tu spolupráci ukončit s tím sociálním kurátorem, že si řekne, že už nebude studovat. Ale za rok se mu to třeba rozleží v hlavě a spolupráci naváže a může o příspěvek požádat znova.”

Změna zákona je pro domovy i pěstouny novinkou, kterou však vítají.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail