Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výše maximálních úhrad za poskytování sociálních služeb se zřejmě zvýší

  • Havířov,

Od 1.3. by měla platit úprava vyhlášky, která zvýší maximální výši úhrad za poskytování některých sociálních služeb. Na konkrétních parametrech ještě ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje. Zda se legislativa stihne do konce měsíce, není jisté.

Provozovatelé sociálních služeb dlouhodobě upozorňují na náklady, které se stále rapidně zvyšují a volají po úpravě vyhlášky nastavení maximálních úhrad. Ty se nezměnily od roku 2014.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů: "Například cena celodenní stravy pro naše uživatele je 170 korun. Máme tady hodně lidí, kteří jsou diabetici, musí dostávat pětkrát denně jídlo a 170 korun na celodenní stravu je opravdu málo a momentálně ještě při zvyšování cen potravin, energií a všeho ostatního, prostě není možné stravovat tyto lidi za tyto peníze.”

Ministerstvo nyní připravuje novelu vyhlášky, která by měla začít platit od 1. března.

Milan Černý, ředitel Sociálních služeb města Havířova: "Tam je předpoklad v tuto chvíli, že co se týká obědů pro seniory v rámci pečovatelské služby, tam by se mělo v návrhu navýšit o 15 korun. Co se týká celodenní stravy, tam to je 35 korun. Ale v tuto chvíli hovoříme o návrhu této vyhlášky a může se to ještě změnit."

Město se bude snažit, aby byl dopad na seniory v soc. službách co nejmenší.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "V současné době probíhají jednání o navýšení úhradové vyhlášky, která provází zákon o sociálních službách. To znamená, že v zařízeních sociálních služeb by mohlo dojít k navýšení za poskytování služby a případně i za dovozy obědů. Město Havířov se bude snažit, aby tato navýšená možnost, aby nešla pouze za seniory a bude se snažit organizacím pomoci v tom, aby dopad na cílového uživatele byl co nejmenší. To znamená, nebudeme chtít jít na tu nejvyšší částku, kterou vyhláška bude umožňovat.”

Ředitelé by uvítali, kdyby ministerstvo o nastavení úhrad rozhodlo co nejdříve.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů: "Musíme informovat naše uživatele, rodinné příslušníky, eventuálně opatrovníky. Není to ze dne na den. Náš domov má 270 klientů a vyhotovit jen 270 dodatků ke smlouvám a projednat další záležitosti kolem toho zvýšení trvá.”

Ministerstvo prozatím není schopno na sto procent garantovat, že vyhláška vejde k 1.3. v platnost.

Jakub Augusta, tiskový mluvčí MPSV: “V současné době má vyhláška platit od 1. března s tím, že probíhá meziresortní připomínkové řízení, ale jestli se tak stane, musíme počkat na březen.”

Organizace také doufají, že zvýšení úhrad nepůjde na úkor dotace na provoz.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyČOS - Česká ochranná společnost a.s. - Průmyslová zóna Nové Pole
Karviná
od 17 300 Kč/měsíc

Detail

SNOW-HOW ČR s.r.o. - Český Těšín
Český Těšín
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

ČOS - Česká ochranná společnost a.s. objekty Horní Suchá
Horní Suchá
od 17 300 Kč/měsíc

Detail