Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Knihovnu v Havířově navštěvují i ty nejmenší děti a to v rámci projektu Bookstart

  • Havířov,

Projekt Bookstart je stále více oblíbený mezi knihovnami. Rodiče už při vítání občánků dostanou sadu s dětskými knihami a pozvánkou na společná setkání. Velký ohlas má projekt také v Havířově.

Knihovnu v Havířově na jedno dopoledne zaplnili rodiče s úplně malými dětmi. A to v rámci mezinárodního projektu Bookstart aneb S knížkou do života. Smyslem je, aby se děti s knihovnou seznamovaly už od útlého dětství. Během setkání probíhá společné čtení, zpívání, děti se učí pohybové aktivity.

Dagmar Čuntová, ředitelka havířovské knihovny: “Rodiče se dozvědí nějaké knižní novinky pro ty děti, nebo také knihy o výživě, o cvičení. Také jsme navázali spolupráci s Vysokou školou Prigo v Havířově a její střední zdravotní školou. V budoucnu budou studenti střední zdravotnické školy docházet a právě budou učit maminky jak třeba koupat miminka, jak je přebalovat, jak se zdravou výživou.”

První oslovení probíhá už při vítání občánků, kdy rodiče dostanou balíček, který obsahuje pohádkové knížky, leporela a také pozvánku do knihovny.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Maminky se už vlastně dozvědí o tomto projektu a vlastně je to přitáhne do té knihovny s dětmi. Naučí se různé praktiky s dětmi. Ať už ohledně říkanek, písniček, barev. Nesedí s dětmi pořád doma. Některé třeba nemají moc kamarádek, se stejně starými dětmi, tak tady se setkají, mohou si vyměnit zkušenosti. Není to jen o tomto projektu, ale i o kamarádství, přátelství a já si myslím, že je to fanj. Tento projekt pokračuje do šesti let věku a pak, když přijdou do školy, tak u ví, co to je knihovna a už je to tady přitáhne zase znovu ve školním prostředí a já si myslím, že to je dobře, protože čtení je nejdůležitější.”
anketa: “Já jsem tady dneska poprvé a moc se mi to tu líbí. Já mám tedy doma šestileté dítě a máme v plánu také chodit do knihovny a jsem ráda, že s tím malým prckem jsem to stihla dříve, než s tím starším.”
anketa: “Já jsem tady poprvé, také mi o tom říkala kamarádka. Je to takové společenství. Jít někde s dcerou mezi děti. Ještě nikdy takhle nebyla. Je poprvé mezi tolika dětmi a myslím, že to pro ni bude jen přínos zvykat si na děti.”

Budete se snažit vést malou postupně k četbě, ke knížkám?

anketa: “Ráda bych. Určitě se o to pokusím a doufám, že jí to zůstane. Máme doma několik knížek a zatím je ve věku, kdy je spíše ničí. Snad se to zlomí a pak bude vztah kladný.”
anketa: “Vzhledem k té koronavirové době, která je, tak jsme neměli moc možností chodit mezi děti. Takže využíváme každou příležitost. Bydlíme tady kousek, chodíme do knihovny, půjčujeme si knížky pro dceru.”

Společná setkání jsou vždy tematicky jinak zaměřena a v knihovně se konají jednou měsíčně.

Nahlásit chybu


K tématu
V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail

Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail