Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OBYVATELÉ NOVÝCH HEŘMINOV ROZHODOVALI O PŘEHRADĚ, VĚTŠINA JE PRO
  • ČESKÉ A POLSKÉ DĚTI POZNÁVALY CENTRUM OSTRAVY DÍKY PROJEKTU RUKU V RUCE
  • V OSTRAVĚ ZAČNE REKONSTRUKCE NÁM. REPUBLIKY, NIKDO SE NEODVOLAL PROTI VÝBĚRU
  • LIDÉ SI VÝJIMEČNĚ PROHLÉDLI TŘÍDICÍ LINKU ODPADŮ V OPAVĚ
  • ZÁMEK V HRADCI NAD MORAVICÍ KONCEM KVĚTNA ZPŘÍSTUPNÍ NOVÝ OKRUH
  • APLIKACI MUNIPOLIS MOHOU NYNÍ POUŽÍVAT I KARVIŇÁCI
  • POLICISTÉ V BRUNTÁLE ZADRŽELI PRCHAJÍCÍHO MUŽE S UPRAVENOU PLYNOVOU ZBRANÍ
  • DOLNÍ VÍTKOVICE BUDOU HOSTIT OSMÉ POKRAČOVÁNÍ BEACHVOLEJBALOVÉHO TURNAJE
  • TITUL HASIČ ROKU SI Z PRAŽSKÉHO HRADU ODNESL PŘÍSLUŠNÍK HZS MSK
  • DO NEMOCNICE KARVINÁ - RÁJ SE VYDALY PANENKY AŽ Z KRNOVA A ROZVESELILY DĚTI
  • NEJSTARŠÍ TURIST. POCHOD V ČR, BEZRUČOVA MORAVICE, MĚL REKORDNÍ NÁVŠTĚVNOST

Zastupitelé z Havířova se jeli podívat do Prostějova, jak fungují kogenerační jednotky

Havířov |

Vedení radnice v Havířově pozvalo zastupitele do Prostějova, kde mají zkušenosti s kogeneračními jednotkami. Všichni zúčastnění se tak mohli podívat, jak systém v praxi funguje. Součástí prohlídky byla i návštěva sportovní haly, která bere energii ze střešních solárních panelů.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Vedení havířovské radnice čelí na každém zastupitelstvu kritice, že byl založen společný podnik se společností ČEZ ESCO ENVEZ, který má najít alternativy vytápění po odklonu od uhlí. I proto primátor pozval zastupitele do Prostějova, kde přešli ze spalování v klasických kotelnách na kogenerační jednotky. Výhody tamní Domovní správa vidí v mnoha aspektech.

      Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Nastal problém v tom, že se nám začali odpojovat někteří zákazníci s tím, že naše cena je vyšší, než když si postaví vlastní kotelnu. To byl pro nás impuls, abychom se zamysleli, jakým způsobem jsme schopni ušetřit náklady. Nechali jsme zpracovat studii, která zvažovala všechny možnosti od vytápění štěpkou, přes tepelná čerpadla, solární panely. Jako vítěz vyšla kogenerační jednotka. Udělali jsme soutěž, tu soutěž vyhrál ČEZ a ČEZ se stal od té doby dodavatelem kogeneračních jednotek do našich kotelen.

      V čem jsou pro vás ty kogenerační jednotky výhodou?

      Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Samozřejmě tím, že plyn se nespaluje jen pro výrobu tepla, ale vyrábí i elektřinu. Tím pádem je ta účinnost vyšší a ČEZ je schopen nám prodávat teplo z těchto kogeneračních jednotek levněji, než bychom ho my dokázali vyrobit z našich klasických spalovacích kotlů.”

      Uvažujete do budoucna o dalších kogeneračních jednotkách, nebo to na ten Prostějov už bude stačit?

      Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “V tuto chvíli neuvažujeme, protože ty ostatní kotelny už jsou tak malé, že nasazení kogenerační jednotky už by se tam nevyplatilo.”

      Lidé v Havířově se bojí, že vyrostou kotelny ve městě, které budou znečišťovat životní prostředí. Jak byste to vyvrátil?

      Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Samozřejmě, tak jako dneska spalovací kotle, tak kogenerační jednotky, které spalují plyn, tak jsou tak dokonalé, že žádné nečistoty do ovzduší nejdou. To, co vidíte z komínů, je kondenzovaná pára, takže v tomto mohou být naprosto v klidu a je to čistější než spalování pouze v plynových kotletch.”

      Jak je to s hlučností kotelen?

      Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Nasazení kogenerační jednotky znamená, že se zvýší hluk v dané kotelně. My jsme to řešili jednak odhlučněním prostor, komínů a spadá to do schvalovacího řízení, kde musíme prokázat, že nejsou překročeny limity, které jsou povolené.”

      I v Prostějově si uvědomují, co se děje na trhu cenami plynu.

      Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Zaplatíme všichni. Na to nemá vliv ani kogenerace, ani nic jiného. Jestliže se cena dostane na desetinásobek dnešní ceny, tak je třeba počítat s tím, že to zaplatíme všichni. Ale v každém případě to bude vždy levnější varianta, než spalovat pouze plyn. Já v tuto chvíli nevidím jiné médium, které by bylo v těchto menších kotelnách, blokových kotelnách ve městech, kterými by bylo možné nahradit plyn.”
      Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “Ten plyn je jediné médium, které se jeví na tu přechodnou dobu jako dostupné a má dostatečnou kapacitu, aby bylo schopno vytápět. To přechodné období by mělo být na patnáct let a na tu dobu jsou projektována i tato zařízení a jiný způsob není. A jestli budeme vytápět my plynem, budou vytápět plynem všichni ostatní kolem nás. Takže já bych chtěl jasně říct, že město nebude mít nějaký horší plyn, než bude mít někdo jiný. To město našlo strategického partnera, který je lídrem v těchto technologiích na našem trhu a ne jen u nás, tak našlo partnera, který je schopen garantovat ty ceny a nakupovat a pomoci s tím městu tak, aby ty naše ceny byly konkurenceschopné. A teď to řeknu úplně jednoduše. Jestli my přejdeme na plyn a Veolie deklarovala, že přejde na plyn, tak ten vstup bude stejný a není to v tom, je to v tom, jak jsme schopni to vyrábět efektivně. Pokud my vyrobíme to teplo v místě, kde se spotřebovává, tady je to krásně vidět. Je tady 70kubíková vyrovnávací nádrž, která na toto sídliště stačí. Je to rozdíl, když vyrobíte to teplo tady, dodáte ho do domu, a nebo ho vyrobíte x desítek kilometrů mimo město a potom ho musíte energovody převádět a tam dochází k dalším ztrátám a ty ztráty musí někdo zaplatit a to jsou koneční spotřebitelé, naši občané našeho města. Já jsem přesvědčen o tom, že jdeme správnou cestou. A my jsme se i dnes ptali zástupců prostějovské společnosti, zda udělali dobře a oni jsou o tom přesvědčeni i dnes, když jdou ceny nahoru.”

      Havířov se liší. Ve městě nejsou kotelny, do kterých by se daly umístit kogenerační jednotky. Jsou ale jiné možnosti.

      Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “Havířov má to specifikum, že vlastní sofistikované sekundární rozvody, kterými je přiváděno teplo do jednotlivých domů. Ty jsou v majetku města. A ty sekundární rozvody navazují na takzvané předávací stanice, což v konečném důsledku jsou stanice, kde se předává teplo z primárního na sekundární rozvod. A v těchto stanicích mohou vznikat i tato zařízení. Naše město je na toto v podstatě připraveno. My jsme schopni díky tomu zachovat ten systém, pokud by se nám projekt podařilo realizovat a ten systém doplnit o efektivní zařízení, která mohou v konečném důsledku stabilizovat cenu na území našeho města.”

      Projekt, který nyní město s ČEZ bude zpracovávat, vyhodnotí i možnosti kombinace s tepelnými čerpadly, fotovoltaickými panely. Právě na tomto principu funguje v Prostějově i velká sportovní hala, kam se mohli zastupitelé podívat.

      Opoziční zastupitelé ocenili návštěvu Prostějova. Někteří mají stále ale obavy ze znečištění.

      Martin Rédr (Piráti), zastupitel: “Určitě to mělo smysl, bylo zajímavé vidět, jak to funguje v praxi. Měli jsme možnost pokládat dotazy. Největší úskalí je, když je nám to prezentované, že to je ekologický proces. Nyní teplárna zásobuje město s tím, že komín je mimo město. Nově ten projekt počítá s tím, že se budou nějaké kogenerační jednotky budovat přímo na sídlišti. To je asi zásadní problém a potom je také dost nejasností, co provází celý ten vznik projektu, že to vysvětlování, odpovědi na otázky získáváme teď dodatečně, nebylo to řečeno dopředu, což je škoda.”
      Daria Škutová (SPD), zastupitelka: “Já jsem velmi ráda, že jsme se mohli této exkurze zúčastnit, protože nám byly zodpovězeny ještě nějaké dotazy, na které nám do této doby nebyl nikdo schopen odpovědět. Ale tato exkurze měla přijít mnohem dříve. Havířov a Prostějov mají nastaveny trochu jinak způsob vytápění. Nemyslím si, že to jsou dva totožné projekty. Navíc víme, že společnost ČEZ ESCO investovala v Prostějově na výstavbu investice ze svých zdrojů, zatímco v Havířově se na tom bude podílet město 49 procent.”

      Město ale také říká, že pokud bude zisk, město na tom bude profitovat…

      Daria Škutová (SPD), zastupitelka: ”Pokud vznikne zisk, tak město sice může profitovat, ale také může vzniknout ztráta a tu potom bude město následně hradit.”

      Měly by se ty studie vypracovat, aby se ukázalo, jaké jsou alternativy, co bude pro město výhodné?

      Daria Škutová (SPD), zastupitelka: “Já si myslím, že když už se do těch studií investuje, tak je základ vycházet z těch studií, které vyjdou. Nicméně i dnes jsem pokládala otázku, jestli vědí, jaká bude návratnost a stále jsem na ni nedostala odpověď. Dnes nevíme, zda návratnost bude 15 nebo 100 let.”

      Projekt, který by měl navrhnout nejlepší řešení pro Havířov, by mohl být zpracován do roku a půl. Pak bude na rozhodnutí nového zastupitelstva, kterou cestou se město vydá.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      ADRA a dobrovolnictví na zkoušku s hendikepovanými klienty Santé

      V rámci celorepublikových dnů dobrovolnictví uspořádala v Havířově ADRA společně s organizací Santé projekt dobrovolnictví na zkoušku. Lidé o trávení volného času s hendikepovanými projevili zájem.

      O novinky ve vytápění a je mezi lidmi velký zájem. V Ostravě začala Infotherma

      21. ledna 2025 8:42 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

      Ostrava se stala centrem pro odborníky a firmy, které se zabývají nejrůznějšímy výrobky a způsoby vytápění. Výstaviště Černá louka hostí veletrh Infotherma a opět je o něj obrovský zájem. Primátor Jan Dohnal připomněl, že Ostravané jsou ve ekologizaci vytápění velmi aktivní.

      Nemocnice má v provozu novou kogenerační jednotku

      22. dubna 2025 10:02 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

      Ochrana životního prostředí, ale i ekonomická úspora. To jsou důvody, proč se nemocnice rozhodla investovat do pořízení kogenerační jednotky. V květnu také začne instalace fotovoltaických panelů na střechách.


      Při obecní zabijačce Palkovjané zahájili stavbu nového komunitního centra

      Trochu jiný průběh měla letošní Obecní zabijačka v Palkovicích. V průběhu hodování byla slavnostně zahájena stavba nového komunitního centra.

      Obyvatelé Nových Heřminov v referendu rozhodovali o přehradě. Většina byla pro

      Včera 19:22 | Bruntál | Yvona Fajtová

      V Nových Heřminovech proběhlo referendum o protipovodňové přehradě, která má zatopit část obce. Lidé od rána hlasovali o tom, jestli souhlasí se záměrem vybudovat protipovodňová opatření včetně přehrady.

      Lidé si výjimečně prohlédli třídící linku odpadů. Na Den země ji zpřístupnily TS Opava

      Včera 18:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Technické služby Opava se zapojily do akce Den země, který připadá na 22. dubna a jeho cílem je podpořit ochranu přírody. Uspořály exkurzi na třídící linku odpadů.

      Do Nemocnice Karviná - Ráj se vydaly panenky až z Krnova a rozveselily hospitalizované děti

      Nemocnice Karviná - Ráj spojila síly s organizací Harmonie a přijala panenky, které ušili mentálně postižení klienti. Panenky tak budou dělat radost hospitalizovaným dětem.

      Zámek v Hradci nad Moravicí nabídne novinku. Na konci května zpřístupní nový prohlídkový okruh

      Včera 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Zámek v Hradci nad Moravicí zahájil letní sezonu a na letošní rok chystá novinky. Už na konci května zpřístupní nový okruh s názvem Poklady hradeckého zámku.

      Aplikaci Munipolis mohou nyní používat i Karviňáci a mít tak aktuální informace na dosah ruky

      V Karviné nově funguje aplikace Munipolis, která zprostředkovává aktuální informace z mnoha oblastí dění ve městě. Občané tak budou moci komunikovat s městem a dozvídat se vše v předstihu.

      Dobrovolníci pokračují v zalesňování Beskyd po kůrovcové kalamitě

      Několik stovek nových stromů vysadili dobrovolníci, kteří se zúčastnili akce Stromy pro Javorník. V pátek své sazeničky zasadili studenti a v sobotu pak další dobrovolníci.

      České a polské děti společně poznávaly centrum Ostravy díky projektu Ruku v ruce

      Radnice Moravské Ostravy a Přívozu se zapojila do česko-polského projektu Ruku v ruce. Ten pokračoval už třetím setkáním. Tentokrát se díky němu žáci základní školy z polské Ratiboři spolu s žáky dvou základních škol z obvodu seznámili s historií centra Ostravy.

      Den Země opět přinesl spoustu podnětů k udržitelnějšímu způsobu života

      Na Masarykově náměstí se uskutečnil Den Země. Akce i letos přilákala množství dětí i dospělých. Součástí nabídky stánků a atrakcí bylo hlasování ve výtvarné soutěži z udržitelných materiálů.

      Nejstarší turistický pochod v ČR, Bezručova Moravice, zaznamenal rekordní návštěvnost

      25. dubna 2025 10:58 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

      V Hradci nad Moravicí proběhl už 65. ročník Bezručovy Moravice. Jde o nejstarší dálkový pochod v Česku. Připraveno bylo 6 turistických tras a tři cyklotrasy.

      Havířov na planetě Zemi už 70 let, Den Země si užily tisíce dětí

      25. dubna 2025 15:08 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

      Veškeré informace o ochraně životního prostředí jsou pro mládež nesmírně důležité. I proto se Havířov každoročně připojuje k celosvětové akci Den Země. Planeta Havířov, to byl podtitul letošního ročníku.

      Den s BESIPEM přilákal na dopravní hřiště opět celé rodiny

      25. dubna 2025 11:14 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

      Komise BESIP připravila výchovně zábavné odpoledne na havířovském dopravním hřišti. Děti se během soutěží mohly seznámit s prací hasičů, policistů či záchranářů a plnily také úkoly spjaté s dopravní tématikou.

      Horní Suchá odevzdala na kraj téměř 500 připomínek k obchvatu

      Velký zájem projevili Hornosušané na schůzi v Dělnickém domě o informace z dokumentace EIA k plánovanému obchvatu. Poté mohli občané nosit své připomínky na obecní úřad, který je následně odvezl na krajský úřad.

      Zhruba 6 600 nájemníků dostane přeplatek za služby, MRA už rozeslala vyúčtování

      25. dubna 2025 10:57 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

      Ke konci dubna vždy nájemníci městských bytů čekají, jaké bude vyúčtování za teplo a spotřebu vody. Městská realitní agentura už začala s doručováním a mnozí lidé jsou příjemně překvapení.

      BESIP v Havířově připravil pro děti preventivní akci na dopravním hřišti

      24. dubna 2025 11:27 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

      Komise BESIP připravila výchovně zábavné odpoledne na havířovském dopravním hřišti. Děti se během soutěží mohly seznámit s prací hasičů, policistů či záchranářů a plnily také úkoly spjaté s dopravní tématikou.

      Šesťáci z Rychvaldu si užili aktivní všesportovní pobytový kurz

      23. dubna 2025 19:35 | Rychvald | Libor Běčák | Rychvaldský miniexpres

      Aktivitou nabité čtyři dubnové dny strávili šesťáci ze ZŠ v Rychvaldě na sportovně-turistickém kurzu v Budišově nad Budišovkou.

      Zastupitelé z Havířova se jeli podívat do Prostějova, jak fungují kogenerační jednotky
      Vydáno 8. března 2022 17:30, Havířov, Bára Kelnerová
      Vedení radnice v Havířově pozvalo zastupitele do Prostějova, kde mají zkušenosti s kogeneračními jednotkami. Všichni zúčastnění se tak mohli podívat, jak systém v praxi funguje. Součástí prohlídky byla i návštěva sportovní haly, která bere energii ze střešních solárních panelů.

      Vedení havířovské radnice čelí na každém zastupitelstvu kritice, že byl založen společný podnik se společností ČEZ ESCO ENVEZ, který má najít alternativy vytápění po odklonu od uhlí. I proto primátor pozval zastupitele do Prostějova, kde přešli ze spalování v klasických kotelnách na kogenerační jednotky. Výhody tamní Domovní správa vidí v mnoha aspektech.

      Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Nastal problém v tom, že se nám začali odpojovat někteří zákazníci s tím, že naše cena je vyšší, než když si postaví vlastní kotelnu. To byl pro nás impuls, abychom se zamysleli, jakým způsobem jsme schopni ušetřit náklady. Nechali jsme zpracovat studii, která zvažovala všechny možnosti od vytápění štěpkou, přes tepelná čerpadla, solární panely. Jako vítěz vyšla kogenerační jednotka. Udělali jsme soutěž, tu soutěž vyhrál ČEZ a ČEZ se stal od té doby dodavatelem kogeneračních jednotek do našich kotelen.

      V čem jsou pro vás ty kogenerační jednotky výhodou?

      Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Samozřejmě tím, že plyn se nespaluje jen pro výrobu tepla, ale vyrábí i elektřinu. Tím pádem je ta účinnost vyšší a ČEZ je schopen nám prodávat teplo z těchto kogeneračních jednotek levněji, než bychom ho my dokázali vyrobit z našich klasických spalovacích kotlů.”

      Uvažujete do budoucna o dalších kogeneračních jednotkách, nebo to na ten Prostějov už bude stačit?

      Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “V tuto chvíli neuvažujeme, protože ty ostatní kotelny už jsou tak malé, že nasazení kogenerační jednotky už by se tam nevyplatilo.”

      Lidé v Havířově se bojí, že vyrostou kotelny ve městě, které budou znečišťovat životní prostředí. Jak byste to vyvrátil?

      Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Samozřejmě, tak jako dneska spalovací kotle, tak kogenerační jednotky, které spalují plyn, tak jsou tak dokonalé, že žádné nečistoty do ovzduší nejdou. To, co vidíte z komínů, je kondenzovaná pára, takže v tomto mohou být naprosto v klidu a je to čistější než spalování pouze v plynových kotletch.”

      Jak je to s hlučností kotelen?

      Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Nasazení kogenerační jednotky znamená, že se zvýší hluk v dané kotelně. My jsme to řešili jednak odhlučněním prostor, komínů a spadá to do schvalovacího řízení, kde musíme prokázat, že nejsou překročeny limity, které jsou povolené.”

      I v Prostějově si uvědomují, co se děje na trhu cenami plynu.

      Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Zaplatíme všichni. Na to nemá vliv ani kogenerace, ani nic jiného. Jestliže se cena dostane na desetinásobek dnešní ceny, tak je třeba počítat s tím, že to zaplatíme všichni. Ale v každém případě to bude vždy levnější varianta, než spalovat pouze plyn. Já v tuto chvíli nevidím jiné médium, které by bylo v těchto menších kotelnách, blokových kotelnách ve městech, kterými by bylo možné nahradit plyn.”
      Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “Ten plyn je jediné médium, které se jeví na tu přechodnou dobu jako dostupné a má dostatečnou kapacitu, aby bylo schopno vytápět. To přechodné období by mělo být na patnáct let a na tu dobu jsou projektována i tato zařízení a jiný způsob není. A jestli budeme vytápět my plynem, budou vytápět plynem všichni ostatní kolem nás. Takže já bych chtěl jasně říct, že město nebude mít nějaký horší plyn, než bude mít někdo jiný. To město našlo strategického partnera, který je lídrem v těchto technologiích na našem trhu a ne jen u nás, tak našlo partnera, který je schopen garantovat ty ceny a nakupovat a pomoci s tím městu tak, aby ty naše ceny byly konkurenceschopné. A teď to řeknu úplně jednoduše. Jestli my přejdeme na plyn a Veolie deklarovala, že přejde na plyn, tak ten vstup bude stejný a není to v tom, je to v tom, jak jsme schopni to vyrábět efektivně. Pokud my vyrobíme to teplo v místě, kde se spotřebovává, tady je to krásně vidět. Je tady 70kubíková vyrovnávací nádrž, která na toto sídliště stačí. Je to rozdíl, když vyrobíte to teplo tady, dodáte ho do domu, a nebo ho vyrobíte x desítek kilometrů mimo město a potom ho musíte energovody převádět a tam dochází k dalším ztrátám a ty ztráty musí někdo zaplatit a to jsou koneční spotřebitelé, naši občané našeho města. Já jsem přesvědčen o tom, že jdeme správnou cestou. A my jsme se i dnes ptali zástupců prostějovské společnosti, zda udělali dobře a oni jsou o tom přesvědčeni i dnes, když jdou ceny nahoru.”

      Havířov se liší. Ve městě nejsou kotelny, do kterých by se daly umístit kogenerační jednotky. Jsou ale jiné možnosti.

      Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “Havířov má to specifikum, že vlastní sofistikované sekundární rozvody, kterými je přiváděno teplo do jednotlivých domů. Ty jsou v majetku města. A ty sekundární rozvody navazují na takzvané předávací stanice, což v konečném důsledku jsou stanice, kde se předává teplo z primárního na sekundární rozvod. A v těchto stanicích mohou vznikat i tato zařízení. Naše město je na toto v podstatě připraveno. My jsme schopni díky tomu zachovat ten systém, pokud by se nám projekt podařilo realizovat a ten systém doplnit o efektivní zařízení, která mohou v konečném důsledku stabilizovat cenu na území našeho města.”

      Projekt, který nyní město s ČEZ bude zpracovávat, vyhodnotí i možnosti kombinace s tepelnými čerpadly, fotovoltaickými panely. Právě na tomto principu funguje v Prostějově i velká sportovní hala, kam se mohli zastupitelé podívat.

      Opoziční zastupitelé ocenili návštěvu Prostějova. Někteří mají stále ale obavy ze znečištění.

      Martin Rédr (Piráti), zastupitel: “Určitě to mělo smysl, bylo zajímavé vidět, jak to funguje v praxi. Měli jsme možnost pokládat dotazy. Největší úskalí je, když je nám to prezentované, že to je ekologický proces. Nyní teplárna zásobuje město s tím, že komín je mimo město. Nově ten projekt počítá s tím, že se budou nějaké kogenerační jednotky budovat přímo na sídlišti. To je asi zásadní problém a potom je také dost nejasností, co provází celý ten vznik projektu, že to vysvětlování, odpovědi na otázky získáváme teď dodatečně, nebylo to řečeno dopředu, což je škoda.”
      Daria Škutová (SPD), zastupitelka: “Já jsem velmi ráda, že jsme se mohli této exkurze zúčastnit, protože nám byly zodpovězeny ještě nějaké dotazy, na které nám do této doby nebyl nikdo schopen odpovědět. Ale tato exkurze měla přijít mnohem dříve. Havířov a Prostějov mají nastaveny trochu jinak způsob vytápění. Nemyslím si, že to jsou dva totožné projekty. Navíc víme, že společnost ČEZ ESCO investovala v Prostějově na výstavbu investice ze svých zdrojů, zatímco v Havířově se na tom bude podílet město 49 procent.”

      Město ale také říká, že pokud bude zisk, město na tom bude profitovat…

      Daria Škutová (SPD), zastupitelka: ”Pokud vznikne zisk, tak město sice může profitovat, ale také může vzniknout ztráta a tu potom bude město následně hradit.”

      Měly by se ty studie vypracovat, aby se ukázalo, jaké jsou alternativy, co bude pro město výhodné?

      Daria Škutová (SPD), zastupitelka: “Já si myslím, že když už se do těch studií investuje, tak je základ vycházet z těch studií, které vyjdou. Nicméně i dnes jsem pokládala otázku, jestli vědí, jaká bude návratnost a stále jsem na ni nedostala odpověď. Dnes nevíme, zda návratnost bude 15 nebo 100 let.”

      Projekt, který by měl navrhnout nejlepší řešení pro Havířov, by mohl být zpracován do roku a půl. Pak bude na rozhodnutí nového zastupitelstva, kterou cestou se město vydá.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000030249/zastupitele-z-havirova-se-jeli-podivat-do-prostejova-jak-funguji-kogeneracni-jednotky