Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov má novou sportovní halu Fénix, která vznikla díky rekonstrukci výpravní budovy

  • Havířov,

Havířov má nové sportovní a kulturní centrum, které dostalo od dětí název Fénix. Jedná se o budovu bývalé výpravní haly vlakového nádraží. Radnice do rekonstrukce investovala přes 60 milionů korun a stavba nyní dostala kolaudační razítko.

Není to tak dávno, kdy celý prostor před vlakovým nádražím, včetně výpravní haly, patřil za jeden z nejškaredších ve městě. Následovalo nespočet jednání, která vyústila v podpis memoranda o společném projektu radnice a Správy železnic. Nejdříve Správa železnic vytvořila novou odbavovací halu, následně se město postaralo o modernizaci přednádraží. Až poté mohla být zahájena oprava staré výpravní haly, která byla připravena tak, aby v ní mohlo vzniknou sportovně společenské centrum s názvem Fénix. Stavba je dokončena a získala kolaudační razítko.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já si myslím, že je to jedna z největších akcí v dlouhodobé historii a mám z toho obrovskou radost. Jsem velmi rád, že se to podařilo postavit v termínech. Je to úplně nový prostor, který najednou získal jinou dynamiku. Jsem hrozně šťastný, že se to povedlo a chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří nám s tím pomohli a byl to obrovský kus týmové práce. Správu železnic teď bude čekat realizace, oprava železničního tělesa, peronu, bezbariérových přístupů a samozřejmě prokopání tunelu na Šumbark a druhý východ z nádraží, který bude u Lidlu.”

Zpět ale Fénixu a k tomu, která sportoviště se v hale nacházejí.

Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: “Ten proces byl dlouhý. Jednali jsme s různými subjekty, které dlouhodobě měly potřebu využívat sportoviště a nedostávalo se na ně v adekvátních časech. Ve finále tady máme hřiště na basketbal, které je ale spíše tréninkové. Nemá úplně ty parametry, aby se tady mohly hrát mistrovské zápasy, ale pro trénink mládeže to bude dostatečné. Hlavní prostor je vyčleněn volejbalistům, kteří dlouhodobě jezdí trénovat do okolních obcí a měst. Teď dostávají dostatečný prostor, aby měli své zázemí. Vznikly tady i tři kurty pro badminton, po kterém je ve městě velká poptávka a hlavně je tady vybavená lezecká stěna, zase podle parametrů, které si určili sami lezci. Na prvním patře máme hlavní překvapení pro občany. Budeme první v republice, kteří budeme provozovat lyžařské trenažéry. Ať už na sjezdové lyžování, tak na běžky.”

Rekonstrukce haly byla náročná i s ohledem na zachování původních prvků, jako je schodiště, originální strop, či mozaika.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Ta naše část, která je na prostorách, které máme pronajaté na třicet let od Správy železnic, trvala zhruba rok. Ale již samozřejmě předtím probíhala příprava a my jsme na to navázali. Odpracovalo se tady toho hodně. Řešili jsme hodně problémů, protože ty problémy vznikaly přímo na té stavbě. Je to rekonstrukce, věci nejsou tak, jak si člověk myslí podle projektu, že by měly být. Takže na těch kontrolních dnech jsme řešili hodně problémů a já bych chtěl poděkovat jak projektantům, tak zhotovitelské firmě, tak našemu investičnímu oddělení, že jsme to takto dobře zvládli.”

Co bylo pro vás největším oříškem na této stavbě?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Největším oříškem bylo, ukotvení této lezecké stěny, ale také jsme řešili elektrickou přípojku, nevěděli jsme, jestli půjde zleva, zprava a jestli bude dostatečný příkon a tak podobně. Opravdu jsme museli hodně vyjednávat s ČEZ a jednotlivé problémy co se týká této přípojky se nabalovaly. Nakonec se nám to podařilo vyřešit a právě dneska jsme získali kolaudační souhlas.”

Je to velký objekt a zřejmě v dnešní době tady ten objekt bude i finančně náročný, co se týče energií. Mysleli jste na to?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Když jsme začínali, tak jsme tady společně stáli a viděli jsme v jakém hrozném stavu ta budova byla. V té době byla naše myšlenka, že ji chceme zrekonstruovat a vrátit občanům, zvýšit kvalitu tady toho prostoru. Dneska se situace změnila a dneska už přemýšlíme nad tím, že bychom rádi udělali fotovoltaické panely na střechu, protože ta střecha je velká a dobře orientovaná správným směrem. Ještě budeme pokračovat dál v úpravách haly. Musíme to nejdříve projekčně připravit a nachystat tak, aby to dávalo hlavu a patu.”

Město do rekonstrukcí investovalo desítky milionů korun.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Oba dva tyto projekty patřily k jedním z nejnáročnějším z pohledu financí a toku peněz, protože opravdu přednádražní prostor, pokud mne paměť neklame, tam to bylo sto milionů korun. Toto bylo samozřejmě částečně hrazeno z dotace, to jsme byli rádi. Tato hala, která byla hotová za rok a my jsme strašně rádi, že jsme to stihli v termínu, tak stála 61,5 milionu korun a toto jsme financovali celé z peněz města.”

Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnily také děti ze čtvrté třídy ZŠ Moravská, které vymyslely pro halu název. Fénix poprvé napadl malého Josefa.

Josef, žák: “Je to tu fakt super. Konečně jsem docílil svého cíle, něco vymyslet a střihnout tady tuto pásku.”

A právě halu by mohli využívat i žáci škol.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já si myslím, že se to nabízí, protože dopoledne pracující lidé jsou v práci. Ti, co odpoledne budou využívat tuto halu, mají dopoledne jiné aktivity, nebo jsou ve škole. Já si myslím, že tady se nabízí prostor pro naše školy, a to hlavně pro ty, které mají malé tělocvičny, nebo chtějí využít některé jiné nové aktivity, které tady hala nabízí pro své děti, aby si to užily. Tak, jak chodí na bývalou školu Nezvalovou na lezeckou stěnu a střídají se pravidelně, nebo chodí na Slavii si zasoutěžit ve velkém prostoru, tak já si myslím, že tady budou mít ideální prostor. Je to dostupné pomocí MHD, některé školy se pěšky projdou. Myslím, že to bude fajn.”

A kdy se do haly Fénix poprvé podívá veřejnost? V říjnu se chystá Správa sportovních a rekreačních zařízení spustit zkušební provoz. Od ledna pak hala pojede plném rozsahu.

Nahlásit chybu

K tématu


Chystá se prodej Slezského FC

Opavští zastupitelé odsouhlasili memorandum o budoucím prodeji fotbalového klubu Slezský FC. Jedním z vlastníků by se mohla stát slovenská ...

Nejčtenější zprávy