Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Šikana na školách nesmí být tabu, s žáky se musí mluvit

  • Havířov,

Šikana na školách nesmí být tabu a s žáky se musí o této problematice mluvit. O tom jsou přesvědčení i ředitelé škol v Havířově. Vztahy mezi spolužáky s dětmi pravidelně řeší odborník.

Vztahy mezi dětmi mohou být pozitivní, ale i negativní, které leckdy vyústí až v různé formy šikany. I proto je nesmírně důležité, aby tato témata s žáky probíral odborník. Jedna z besed se již opakovaně konala na půdě ZŠ K. Světlé. Hlavním smyslem bylo, aby děti věděly, že problém nemají řešit samy, ale mají se svěřit učiteli, rodičům, kamarádovi. Michal Malina se vztahům mezi mládeži věnuje již mnoho let a dokáže s dětmi navázat vztah.

Michal Malina, vedoucí projektu Zdravá mládež, Spolek ZIP 4: "Čas od času děcka zvednou ruku a mluví o tom, že zažily šikanu. Jsou mezi dalšími spolužáky, tak o tom nechtějí až tak mluvit, i když někdy vyprávějí příběhy, ale potom přijdou o přestávce a vyprávějí mi ten příběh a bavíme se o tom. Zažil jsem obrovské množství děcek, protože to dělám přes dvacet let, které kvůli toho přešly z jedné školy na druhou a já tady pracuji na 15 základních školách v Havířově, takže ty děti putují a některé i z tohoto důvodu. A potkávám se s nimi na nějaké jiné škole, protože se potkáváme od páté do deváté třídy a některé cítí důvěru. Je to součást také té mé práce, že s nimi mám takové mikro poradenství.”

Na této škole vážnější problémy s šikanou prozatím nemuseli řešit.

Petr Ptáček, ředitel ZŠ K. Světlé Havířov: "Prevence je daleko důležitější než pak hašení požáru a právě proto již před tím, než nějaký problém vznikne, tak se ho snažíme řešit. Právě tou preventivní diskuzí a k tomu zveme odborníky z praxe, odborníky, kteří se tomu věnují celý život, protože sice máme skvělé kantory, nicméně je velmi důležité, aby to děti slyšely od lidí, kteří jsou externí.”

Děti přiznaly, že se některé s určitou formou negativních vztahů ve škole setkaly.

anketa: "Hodně kamarádů se s tím už setkalo i já jsem to zažila. A já si pod tím představuji pomluvy, že se bijí navzájem bezdůvodně, posmívání. Nedokáží se shodnout na nějaké věci a tím vznikne šikana. Já bych určitě po té situaci šla za učitelkou, nebo za rodiči a jelikož to zažila moje kámoška, tak jsem u ní byla celou dobu a potom šla za učitelkou a řešilo se to.”
anketa: “Já jsem se s tím nikdy nesetkal a podle mne to je, když třeba rok v kuse někdo někoho mlátí, nebo mu něco krade a tak.”

Co by ses chtěl dneska na této besedě dozvědět?

anketa: “Třeba, když někdo někoho šikanuje, jak se to třeba řeší.”
anketa: “Nejdříve bych se zeptala, co tomu člověku je a kdyby se mi svěřil, tak bych řekla, ať se s tím svěří třeba rodičům, nebo učitelce a tak.”

Vztahy a šikana je jen jedním z témat. Škola zve do tříd napříč ročníky odborníky na různou problematiku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy