Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov má schválený rozpočet na rok 2023, do investic půjde 400 milionů

Havířov |

Naposledy v letošním roce se sešli v pondělí havířovští zastupitelé v KD Radost. Hlavním bodem bylo schválení rozpočtu pro příští rok. Na investice město vyčlenilo před 400 milionů korun. Někteří opoziční zastupitelé tvrdí, že je to málo.

Havířov má schválený rozpočet na rok 2023. Radnice počítá s příjmy ve výši 1,6 miliardy korun. Výdaje budou tvořit necelých 1,9 miliardy. Rozpočet ale bude vyrovnaný, protože rozdíl se pokryje z rezerv a přijatého úvěru.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Důležitá je informace, že my jsme deklarovali jasně, že bychom rádi na příště udrželi investiční výdaje ve výši 300 až 400 milionů. Není tomu jinak ani v příštím roce. My chceme v příštím roce investovat 404 miliony korun. Ty investice, které děláme, jsou hlavně do parkovišť. Největší investice je správa budovy, kterou jsme dostali od MSK, to znamená budova na ulici Kubelíkova zhruba za 53 milionů korun. Tam bude nová služebna MP. Co se týče dalších investic, bude tam cyklostezka, budeme opravovat bazén na ZŠ F. Hrubína a přijali jsme také 300 milionový úvěr na datové sítě do škol ve městě Havířově.”

I na Havířov dopadají zvýšené náklady a krizová doba.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “My samozřejmě vnímáme celé záležitosti týkající se jednak inflace, jednak záležitostí týkající se navýšení tepla, energií jako obecně. Havířov má elektrickou energii zafixovanou ještě do konce roku 2023. Soutěžit budeme na podzim příštího roku. To bude velká neznámá. Nicméně další výdaje, které se navyšují, jsou především za teplo. Tyto výdaje jsme již do rozpočtu zahrnuli ve veškerých našich příspěvkových organizacích a samozřejmě dalším aspektem, který zvyšuje náklady města, tak to jsou pohonné hmoty na MHD a nepřímo se tak navyšují i ceny odvozu například odpadu. To jsou vlastně dvě největší položky, které jsou extrémně navýšeny na příští rok a my jsme s tímto v rozpočtu počítali. “

Město zdaleka neuskuteční tolik investičních akcí. Některé budou muset počkat.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Tak těch akcí je hned několik. Původní požadavek na výdaje města, kdybychom měli všechny realizovat, tak by byly ve výši 2,2 miliardy. My jsme je museli osekat o zhruba 600 milionů. To znamená velmi pečlivě jsme na rozpočtových kolečkách toto zvažovali a zjišťovali to, co je možné, co je v našich silách a to, co bude muset chvíli počkat. My se budeme zaměřovat na akce, na které je možno čerpat i jiné zdroje dotace, nebo jinými slovy PPP projekty, na které najdeme jiné investory a to jsou především záležitosti, které nás zajímají a které chceme dát jako jedny z prvních.”

Opoziční zastupitelé z řad Havířov Sobě rozpočet nepodpořili, a to z několika důvodů.

Martin Cyž (Havířov Sobě), zastupitel: “My jsme se zdrželi v rámci hlasování o rozpočtu na rok 2023, a to hlavně ze tří důvodů. Zaprvé si myslíme, že Havířov si zaslouží větší podíl investic. To znamená v rámci svých výdajových částí rozpočtu. Těch 379 milionů korun, které se plánují na investice v rámci města, je podle nás velice málo a ta částka by měla být řádově o dvě stě milionů vyšší. Druhý důvod, který máme, je ta situace v rámci rozložení, lokalizace investic v rámci města, kde je nešťastné, že se centralizují ty investice do toho středu. Nicméně ty okrajové části jsou zase nějakým způsobem odkopnuty, a to už je taková popelka Havířova. Tam je jedna větší investice v Dolních Datyních, a to je chodník na Zemědělské. Jinak zase Životice ostrouhaly a další části jsou na tom podobně. A ten třetí důvod, který nám vadí, je to, že část toho rozpočtu projíme. Řešíme tady věci, jako navýšení rozpočtu pro SSRZ, řešíme tady velké výdaje pro MKS a to všechno je taková spotřeba chléb a hry. To je v našem podání rozpočet na rok 2023. To je ten důvod, proč jsme ho nepodpořili.”

S argumenty opozice radnice nesouhlasí, a to i v oblasti investic do okrajových částí města.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “My pečlivě vnímáme veškeré záležitosti všech částí města. Není to tak, že jedny jsou upředňostovány a další ne. Je to v nějakém procesu, je to dáno programovými prioritami této koalice a my se jimi budeme řídit. Já bych, a věřte mi, chtěl investovat do všech částí a hned, ale není to možné a my to musíme v tom čase rozložit a investovat podle zdravého rozumu.”
Nahlásit chybu


K tématu

Nový ceník nájemního bydlení v Havířově bude platit, opozice chtěla rozhodnutí rady zvrátit

20. června 2023 16:09 | Havířov | Bára Kelnerová

Opoziční zastupitelé z řad Havířov Sobě navrhovali na pondělním zasedání zastupitelstva zrušení usnesení radních, kterým se stanovilo zvýšení nájemného v městských bytech. Vedení radnice trvá na tom, že z důvodu nedostatku peněz na opravy, nemělo jinou možnost.

Havířov úvěr pro školy ve výši 300 milionů korun využije i na jiné projekty

18. dubna 2023 12:25 | Havířov | Bára Kelnerová

Zastupitelé v Havířově před rokem odsouhlasili přijetí úvěru ve výši 300 milionů korun na modernizaci síťové infrastruktury na školách. Peníze by se nemusely stihnout v daném čase proinvestovat. Části opozice vadí, že se nyní rozšíří účel čerpání úvěru.

Havířov začne s modernizací síťové infrastruktury ve školách, z úvěru se budou financovat i jiné projekty

18. dubna 2023 16:32 | Havířov | Bára Kelnerová

Zastupitelé v Havířově před rokem odsouhlasili přijetí úvěru ve výši 300 milionů korun na modernizaci síťové infrastruktury na školách. Peníze by se nemusely stihnout v daném čase proinvestovat. Části opozice vadí, že se nyní rozšíří účel čerpání úvěru.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Aktuálně z Karviné: Další dopravní omezení ve městě, pozvánka na akci Den Země

Od příštího týdne začnou další dopravní komplikace ve městě. Statutární město Karviná pořádá ve čtvrtek 18. dubna na Masarykově náměstí ve Fryštátě Den Země.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

V Karviné proběhly zápisy do 1. tříd základních škol

Tento týden se na základních školách konaly zápisy do prvních tříd. V té době jsme s kamerou vyrazili za budoucími prvňáčky na Základní školu U Studny, kde na ně netrpělivě čekali učitelé. Byli zvědaví, co všechno předškoláci umí a zda se do školy těší.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Stonavští předškoláci se hravě připravují na školní život

12. dubna 2024 11:43 | Stonava | Jiří Brzóska | Regionální zprávy POLAR

Stonavští předškoláci se nebojí vstupu do první třídy! Díky kroužku, který už několik let funguje ve stonavské základní škole, se hravou formou seznamují s prostředím, poznávají svou učitelku a získávají důležité dovednosti pro život ve škole.

Studenti Gymnázia Komenského zvou na havířovský Majáles

12. dubna 2024 11:08 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Už 26. dubna vyrazí do průvodů stovky havířovských studentů, aby oslavili svůj svátek. Organizace Majálesu se v letošním roce ujalo Gymnázium Komenského. Studenti vytvořili tým a s přípravnými akce začali už na podzim.

Havířov má schválený rozpočet na rok 2023, do investic půjde 400 milionů
Vydáno 13. prosince 2022 13:09, Havířov, Bára Kelnerová
Naposledy v letošním roce se sešli v pondělí havířovští zastupitelé v KD Radost. Hlavním bodem bylo schválení rozpočtu pro příští rok. Na investice město vyčlenilo před 400 milionů korun. Někteří opoziční zastupitelé tvrdí, že je to málo.

Havířov má schválený rozpočet na rok 2023. Radnice počítá s příjmy ve výši 1,6 miliardy korun. Výdaje budou tvořit necelých 1,9 miliardy. Rozpočet ale bude vyrovnaný, protože rozdíl se pokryje z rezerv a přijatého úvěru.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Důležitá je informace, že my jsme deklarovali jasně, že bychom rádi na příště udrželi investiční výdaje ve výši 300 až 400 milionů. Není tomu jinak ani v příštím roce. My chceme v příštím roce investovat 404 miliony korun. Ty investice, které děláme, jsou hlavně do parkovišť. Největší investice je správa budovy, kterou jsme dostali od MSK, to znamená budova na ulici Kubelíkova zhruba za 53 milionů korun. Tam bude nová služebna MP. Co se týče dalších investic, bude tam cyklostezka, budeme opravovat bazén na ZŠ F. Hrubína a přijali jsme také 300 milionový úvěr na datové sítě do škol ve městě Havířově.”

I na Havířov dopadají zvýšené náklady a krizová doba.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “My samozřejmě vnímáme celé záležitosti týkající se jednak inflace, jednak záležitostí týkající se navýšení tepla, energií jako obecně. Havířov má elektrickou energii zafixovanou ještě do konce roku 2023. Soutěžit budeme na podzim příštího roku. To bude velká neznámá. Nicméně další výdaje, které se navyšují, jsou především za teplo. Tyto výdaje jsme již do rozpočtu zahrnuli ve veškerých našich příspěvkových organizacích a samozřejmě dalším aspektem, který zvyšuje náklady města, tak to jsou pohonné hmoty na MHD a nepřímo se tak navyšují i ceny odvozu například odpadu. To jsou vlastně dvě největší položky, které jsou extrémně navýšeny na příští rok a my jsme s tímto v rozpočtu počítali. “

Město zdaleka neuskuteční tolik investičních akcí. Některé budou muset počkat.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Tak těch akcí je hned několik. Původní požadavek na výdaje města, kdybychom měli všechny realizovat, tak by byly ve výši 2,2 miliardy. My jsme je museli osekat o zhruba 600 milionů. To znamená velmi pečlivě jsme na rozpočtových kolečkách toto zvažovali a zjišťovali to, co je možné, co je v našich silách a to, co bude muset chvíli počkat. My se budeme zaměřovat na akce, na které je možno čerpat i jiné zdroje dotace, nebo jinými slovy PPP projekty, na které najdeme jiné investory a to jsou především záležitosti, které nás zajímají a které chceme dát jako jedny z prvních.”

Opoziční zastupitelé z řad Havířov Sobě rozpočet nepodpořili, a to z několika důvodů.

Martin Cyž (Havířov Sobě), zastupitel: “My jsme se zdrželi v rámci hlasování o rozpočtu na rok 2023, a to hlavně ze tří důvodů. Zaprvé si myslíme, že Havířov si zaslouží větší podíl investic. To znamená v rámci svých výdajových částí rozpočtu. Těch 379 milionů korun, které se plánují na investice v rámci města, je podle nás velice málo a ta částka by měla být řádově o dvě stě milionů vyšší. Druhý důvod, který máme, je ta situace v rámci rozložení, lokalizace investic v rámci města, kde je nešťastné, že se centralizují ty investice do toho středu. Nicméně ty okrajové části jsou zase nějakým způsobem odkopnuty, a to už je taková popelka Havířova. Tam je jedna větší investice v Dolních Datyních, a to je chodník na Zemědělské. Jinak zase Životice ostrouhaly a další části jsou na tom podobně. A ten třetí důvod, který nám vadí, je to, že část toho rozpočtu projíme. Řešíme tady věci, jako navýšení rozpočtu pro SSRZ, řešíme tady velké výdaje pro MKS a to všechno je taková spotřeba chléb a hry. To je v našem podání rozpočet na rok 2023. To je ten důvod, proč jsme ho nepodpořili.”

S argumenty opozice radnice nesouhlasí, a to i v oblasti investic do okrajových částí města.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “My pečlivě vnímáme veškeré záležitosti všech částí města. Není to tak, že jedny jsou upředňostovány a další ne. Je to v nějakém procesu, je to dáno programovými prioritami této koalice a my se jimi budeme řídit. Já bych, a věřte mi, chtěl investovat do všech částí a hned, ale není to možné a my to musíme v tom čase rozložit a investovat podle zdravého rozumu.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000034802/havirov-ma-schvaleny-rozpocet-na-rok-2023-do-investic-pujde-400-milionu