Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov má schválený rozpočet na rok 2023, do investic půjde 400 milionů

  • Havířov,

Naposledy v letošním roce se sešli v pondělí havířovští zastupitelé v KD Radost. Hlavním bodem bylo schválení rozpočtu pro příští rok. Na investice město vyčlenilo před 400 milionů korun. Někteří opoziční zastupitelé tvrdí, že je to málo.

Havířov má schválený rozpočet na rok 2023. Radnice počítá s příjmy ve výši 1,6 miliardy korun. Výdaje budou tvořit necelých 1,9 miliardy. Rozpočet ale bude vyrovnaný, protože rozdíl se pokryje z rezerv a přijatého úvěru.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Důležitá je informace, že my jsme deklarovali jasně, že bychom rádi na příště udrželi investiční výdaje ve výši 300 až 400 milionů. Není tomu jinak ani v příštím roce. My chceme v příštím roce investovat 404 miliony korun. Ty investice, které děláme, jsou hlavně do parkovišť. Největší investice je správa budovy, kterou jsme dostali od MSK, to znamená budova na ulici Kubelíkova zhruba za 53 milionů korun. Tam bude nová služebna MP. Co se týče dalších investic, bude tam cyklostezka, budeme opravovat bazén na ZŠ F. Hrubína a přijali jsme také 300 milionový úvěr na datové sítě do škol ve městě Havířově.”

I na Havířov dopadají zvýšené náklady a krizová doba.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “My samozřejmě vnímáme celé záležitosti týkající se jednak inflace, jednak záležitostí týkající se navýšení tepla, energií jako obecně. Havířov má elektrickou energii zafixovanou ještě do konce roku 2023. Soutěžit budeme na podzim příštího roku. To bude velká neznámá. Nicméně další výdaje, které se navyšují, jsou především za teplo. Tyto výdaje jsme již do rozpočtu zahrnuli ve veškerých našich příspěvkových organizacích a samozřejmě dalším aspektem, který zvyšuje náklady města, tak to jsou pohonné hmoty na MHD a nepřímo se tak navyšují i ceny odvozu například odpadu. To jsou vlastně dvě největší položky, které jsou extrémně navýšeny na příští rok a my jsme s tímto v rozpočtu počítali. “

Město zdaleka neuskuteční tolik investičních akcí. Některé budou muset počkat.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Tak těch akcí je hned několik. Původní požadavek na výdaje města, kdybychom měli všechny realizovat, tak by byly ve výši 2,2 miliardy. My jsme je museli osekat o zhruba 600 milionů. To znamená velmi pečlivě jsme na rozpočtových kolečkách toto zvažovali a zjišťovali to, co je možné, co je v našich silách a to, co bude muset chvíli počkat. My se budeme zaměřovat na akce, na které je možno čerpat i jiné zdroje dotace, nebo jinými slovy PPP projekty, na které najdeme jiné investory a to jsou především záležitosti, které nás zajímají a které chceme dát jako jedny z prvních.”

Opoziční zastupitelé z řad Havířov Sobě rozpočet nepodpořili, a to z několika důvodů.

Martin Cyž (Havířov Sobě), zastupitel: “My jsme se zdrželi v rámci hlasování o rozpočtu na rok 2023, a to hlavně ze tří důvodů. Zaprvé si myslíme, že Havířov si zaslouží větší podíl investic. To znamená v rámci svých výdajových částí rozpočtu. Těch 379 milionů korun, které se plánují na investice v rámci města, je podle nás velice málo a ta částka by měla být řádově o dvě stě milionů vyšší. Druhý důvod, který máme, je ta situace v rámci rozložení, lokalizace investic v rámci města, kde je nešťastné, že se centralizují ty investice do toho středu. Nicméně ty okrajové části jsou zase nějakým způsobem odkopnuty, a to už je taková popelka Havířova. Tam je jedna větší investice v Dolních Datyních, a to je chodník na Zemědělské. Jinak zase Životice ostrouhaly a další části jsou na tom podobně. A ten třetí důvod, který nám vadí, je to, že část toho rozpočtu projíme. Řešíme tady věci, jako navýšení rozpočtu pro SSRZ, řešíme tady velké výdaje pro MKS a to všechno je taková spotřeba chléb a hry. To je v našem podání rozpočet na rok 2023. To je ten důvod, proč jsme ho nepodpořili.”

S argumenty opozice radnice nesouhlasí, a to i v oblasti investic do okrajových částí města.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “My pečlivě vnímáme veškeré záležitosti všech částí města. Není to tak, že jedny jsou upředňostovány a další ne. Je to v nějakém procesu, je to dáno programovými prioritami této koalice a my se jimi budeme řídit. Já bych, a věřte mi, chtěl investovat do všech částí a hned, ale není to možné a my to musíme v tom čase rozložit a investovat podle zdravého rozumu.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy