Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V havířovské nemocnici pomáhá vyhodnocovat rentgenové snímky umělá inteligenci

  • Havířov,

Havířovská nemocnice testuje umělou inteligenci na radiologii od českých vývojářů. Třetí oko lékaře, které pomáhá číst rentgenové snímky, je o krok blíž k nasazení do praxe.

Počet rentgenových snímků stále přibývá, na rozdíl od lékařů. Proto havířovská nemocnice jako první v republice testuje umělou inteligenci od společnosti Carebot. Mladí vývojáři začali s projektem v době covidu.

Daniel Kvak, jednatel společnosti Carebot: “Já se věnuji jako doktorand na Masarykově univerzitě umělé inteligenci a strojového učení a napadlo nás natrénovat jednoduchou neuronovou síť, která by rozlišila mezi pacienty s covidem-19 pacienty s jinými nálezy, popřípadě těmi zdravými. Pandemie už je pryč, ale zjistili jsme, že problém pořád přetrvává a pustili jsme se do vývoje systému, který v současnosti zvládá rozlišit až třináct různých patologických nálezů.”

Umělá inteligence byla natrénována na 80 tisících snímků z různých pracovišť po celém světě. Data z havířovské nemocnice sloužila pro ověření, že systém může fungovat správně kdekoliv.

Matěj Misař, jednatel společnosti Carebot: “V rámci té první fáze, my ji postupně ukončujeme. Máme skvělou zpětnou vazbu od lékařů z havířovské nemocnice a od nového roku začínáme s tou druhou fází. Carebot, systém umělé inteligence, který směřuje k certifikaci zdravotního prostředku, tak bude moci odlišit jednotlivé nálezy. Už to nebude snímek, kdy pacient má nález, nebo nemá nález, ale zároveň dokáže upozornit jaký nález na tom snímku je.”

Za dva měsíce v nemocnici vyhodnotili na 2,5 tisíce snímků.

Roman Michálek, lékař Nemocnice Havířov: “Předpokládáme, že pokud celý systém bude odladěn do optimální podoby a bude zařazen do klinické praxe, měl by lékaři pomoci v rozhodování, měl by zrychlit celou práci.”

Nemocnice v Havířově je nakloněna všem inovacím, které pomohou lékařům a zejména pacientům.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Jsme rádi, že jsme pilotní nemocnice, protože se jedná za mne do budoucna o skvělý produkt. Tím nejrizikovějším v oblasti rentgenu hrudníku je například pneumotorax, kde je třeba rychle reagovat a léčit toho pacienta. Takže co se týče potom tady toho upozornění, tak si myslím, že to bude velmi výrazný pomocník a já si troufám říci, že do pěti let, že to bude rozšířené na všech klinických pracovištích, nejen v oblasti rentgenu plic, ale například mamografických vyšetření a dalších.”

Umělá inteligence může být dobrým pomocníkem, nicméně konečné slovo a stanovení diagnózy vždy bude v rukou lékařů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy