Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířovský klub kaktusářů uspořádal výstavu. Lidé dostali také rady, jak se o rostliny starat

  • Havířov,

Havířovský klub kaktusářů pořádá výstavu jen jednou za rok. Zájem ze strany veřejnosti byl velký. Lidé přivítali, že jim vystavovatelé také poradili, jak rostliny pěstovat.

Více než tisíc kaktusů a sukulentů bylo k vidění na třídenní výstavě, kterou ve Společenském domě připravil Klub havířovských kaktusářů.

Jiří Wanecki, člen Klubu kaktusářů Havířov: "Máme 16 členů. Z toho prakticky většina vystavuje. Aji ti malí se snaží tady něco ukázat, že v tom mají nějakou praxi, mají radost, že jim to kvete, roste a vždy si něco na té výstavě koupí."

Vystavovatelé lidem také radili, jak se o rostliny starat. Základem je si uvědomit, že kaktus není okurka, kterou je třeba neustále zalévat. Naopak sukulenty, které rostou v pralesích, kde je vlhko, potřebují více vody.

Jiří Wanecki, člen Klubu kaktusářů Havířov: "Kaktusy ty jsou na souši, tam zaprší dvakrát, třikrát za rok a bohatě jim to stačí, aby tam rostly. Hlínu k tomu potřebují propustnou, aby ta voda vytekla. Když se to hodně zalije a nechá se to, potom ty kaktusy odejdou. Kořeny hnijí. Každému říkám, méně zalévat, stačí jednou za měsíc. Sukulenty dvakrát za měsíc, aby to rostlo pěkně.”

Kaktusy rostou velmi pomalu a pěstitelé musí být trpěliví. Od semene do velikosti pěti centimetrů to trvá i pět let.

Jiří Wanecki, člen Klubu kaktusářů Havířov: "Tento má stáří takových nejméně dvacet let, možná i víc. Každá ta hlavička kvete a dává plody. To jsou kytky, které kvetou krásným červeným květem a jsou vděčné.”

Klub výstavu pořádá jednou za rok.

anketa: "No nemohli jsme se dočkat. Začínám s kaktusy, ale už jich mám asi 400 a je to super.”
anketa: “Kaktusy tak aktivně asi poslední tři roky pěstuji a zatím jsem takový začátečník. Něco občas nepřežije, něčemu se daří, něco jak vykvete, tak je to super. Je to první výstava zatím tady nejblíž v této sezoně, takže jsme se samozřejmě těšili.”
anketa: “Já mám své kaktusy některé, takže tady chodím v okolí po výstavách. Dívám se a spíše už si kupuji takové, které nemám. Já si myslím, že kaktusy jsou lehce pěstovatelné. Potřebují v zimě hlavně spát ve tmě a v chladu, a proto si myslím, že mi každý rok kvetou.”

Pěstitelé se ale shodli na tom, že v jiných letech už měli dávno rostliny květy. V letošním roce jim chybí více slunce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail