Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Soud potrestal muže, který vyhrožoval školám bombou. Líčení sledovali studenti

Havířov |

Soud potrestal muže, který v loňském roce vyhrožoval bombou několika školám. Evakuováno muselo být téměř 900 lidí. Líčení se zúčastnili i studenti Gymnázia Studentská.

Studenti havířovského gymnázia mohli na vlastní oči u okresního soudu sledovat hlavní líčení s 24letým mladíkem, který loni v září vyhrožoval několika školám bombovým útokem.

anketa, studentka Gymnázia Studentská Havířov: “Dost zajímavý způsob, jak řešit určité situace. Moc nechápu, jak vůbec k takovému nápadu člověk přijde a že si neuvědomuje následky.”

Pachatel, který kdysi chodil jak na Základní školu Moravskou, tak i na Střední školu Dakol uvedl, že potřeboval zažít adrenalin. Mladík si ale zřejmě neuvědomil, že mu hrozí až osm let za mřížemi.

Edita Zobačová, státní zástupkyně: “Tohoto se dopustil, kdy byl vyhlášen nouzový stav v důsledku povodní a spáchal tedy zločin šíření poplašné zprávy. Má v minulosti dvě odsouzení i pro násilnou trestnou činnost, avšak všechno již bylo osvědčeno, tudíž navrhujeme podmíněný trest, ale s dohledem probační služby.”

Obžalovaný svou vinu přiznal, on ani státní zástupkyně netrvali na odvolání. Soudem mu byla uložena podmínka v trvání 36 měsíců s dohledem.

Pavla Havránková, obhájkyně: "Můj klient se nechce vyjadřovat k dnešnímu průběhu jednání, protože toho velmi lituje a nechce, aby byl známý jako šiřitel nějakých poplašných zpráv. Obžalovaný nechtěl provádět dlouhé důkazní řízení, proto zde doznal vinu, že spáchal to, co je možné kvalifikovat jako závažný zločin, ale je nutné podotknout, že on si skutečně neuvědomoval, jak závažné jednání to je.”

Studenti gymnázia byli přítomni u dvou líčení.

anketa, studentka Gymnázia Studentská Havířov: "My jsme tady ze školou, protože v druhém ročníku probíráme právo a myslím, že je to zajímavé. Já myslím, že to bylo poučné. Myslím, že to je zajímavé a že bychom si měli uvědomovat následky svého jednání.”
anketa, student Gymnázia Studentská Havířov: "Vždy jsem se zajímal o právo o historii práva a jaké je v různých zemích. Třeba u nás na Ukrajině i v Česku a Evropě. Co je různé a co je společné. Proč je to třeba u nás trochu odlišné.”

Gymnazisté se také od soudkyně dozvěděli mnohé zajímavé informace z oblasti trestního práva.

Nahlásit chybu


K tématu

Ohlášena bomba na koupališti v Ostravě. Na 1 500 lidí muselo opustit areál

15. června 2025 17:02 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

V areálu letního koupaliště a krytého bazénu v Ostravě-Porubě někdo ohlásil bombu. Na místo se sjelo plno policistů i strážníci, kteří pomáhali s evakuací a uzavřením areálu. Koupaliště i bazén muselo opustit na 1 500 lidí. Žádná bomba se nenašla, ale policisté si přišli pro majitele telefonu, ze kterého byla výhrůžka na linku 158 volána.

Oznámil bombu na hlavním nádraží. Falešný poplach v Ostravě pozastavil vlakovou dopravu

24. října 2025 10:00 | Ostrava-město | Anna Břenková

Hlavní vlakové nádraží v Ostravě muselo být v sobotu evakuováno. Policie přijala hlášení o bombě, zasáhly desítky policistů se psy. Hrozba se naštěstí nepotvrdila. Krátce poté kriminalisté dopadli volajícího. Šlo o 42letého muže, který byl silně opilý a zřejmě i pod vlivem drog. Teď mu hrozí až pět let vězení.

Na Opavsku vykopali padesátikilovou leteckou pumu. Policie evakuovala okolní domy

12. února 2026 12:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při výkopech na stavbě domů našli v Chlebičově na Opavsku leteckou pumu. Policie uzavřela okolí a evakuovala 37 lidí z okolních domů. Pyrotechnik poté z padesátikilové pumy vytáhl rozbušku a bezpečně ji později odpálil. Za 4 hodiny se mohli lidé vrátit zpět do svých domovů.


Na zámku v Nové Horce zasedly vlády České a Slovenské republiky

Včera 14:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na zámku Nová Horka ve Studénce se v úterý před polednem sešla česká a slovenská vláda. Kabinety premiérů Andreje Babiše a Roberta Fica navázaly na společná jednání obou zemí. Na programu bylo podepsání memoranda o prohloubené spolupráci v oblastech od ekonomiky přes dopravu až po energetickou bezpečnost.

Desítky policistů, bezpečnost i catering. Přípravy jednání vlád ČR a SR trvaly dva měsíce

Včera 17:57 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Desítky delegátů, stovka novinářů a přísná bezpečnostní opatření. Společné jednání vlád Česka a Slovenska na zámku Nová Horka předcházely týdny intenzivních příprav. Do organizace se zapojil Moravskoslezský kraj, Úřad vlády i samotný zámek.

Stoletého seniora drželi násilím, zatímco kradli v domě. Dva pachatelé nakradli šperky a věci v hodnotě 90 tisíc korun

Včera 14:39 | Opava | Anna Břenková

Uprostřed noci se dva muži vloupali do rodinného domu v Opavě. Uvnitř narazili na stoletého seniora. Pachatelé ho násilím drželi a zranili, zatímco prohledávali pokoje. Odnesli si šperky a věci za 90 tisíc korun. Díky rychlé reakci seniora a okamžitému zásahu policie skončil jeden z pachatelů v poutech už hodinu po činu, druhý pak hned další den. Oběma mužům teď hrozí až deset let vězení.

Vzdušné stěny vítají hlavně obyvatelé Slezské Ostravy. Stavba sarkofágu by zvýšila prašnost

Obyvatelé Slezské Ostravy přivítali rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu, které zastavilo přípravu projektu sarkofágu na haldě v Heřmanicích. Jedním z hlavních důvodů je právě značné zhoršení ovzduší v okolí haldy, které by při takové stavbě bylo nevyhnutelné. Zatížení by prý bylo větší, než při jejím vyhoření.

Ostrava bude mít koncertní sál VOX. Latinsky to znamená hlas

Včera 12:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Očekávané pojmenování nového koncertního sálu v Ostravě bylo oficiálně zveřejněno. Ponese název VOX, což latinsky znamená hlas a celý komplex propojující původní kulturní dům s moderní stavbou Stevena Holla má ambici stát se veřejným prostorem pro kulturu, vzdělávání a setkávání lidí.

Havířov rozjel výstavbu nové průmyslové zóny Burianovka

Včera 16:07 | Havířov | Bára Kelnerová

V Havířově-Prostřední Suché odstartovaly práce na dopravní a technické infrastruktuře v průmyslové zóně Burianovka, kde by měly postupně vznikat projekty zaměřené zejména na zpracování a třídění odpadů.

Moravskoslezská nemocnice Karviná-Ráj otevřela nové oční centrum za 130 milionů korun

Včera 8:40 | Karviná | Anna Břenková

Oční oddělení Moravskoslezské nemocnice Karviná-Ráj prošlo celkovou modernizací a přesunulo se do špičkově vybaveného pavilonu. Investice za 130 milionů korun přinesla nové přístroje i lůžkovou stanici pro dlouhodobě nemocné.

Ostrava může být vzorem v odpadovém hospodářství

Včera 13:28 | Ostrava-město | Andrea Holeszová

Ostrava může být inspirací pro další města v oblasti nakládání s odpady. Díky jedinečné třídicí lince končí na skládkách výrazně méně odpadu a městská společnost OZO navíc dokáže velkou část vytříděných materiálů dále využít, ať už prostřednictvím recyklace nebo energetického zpracování.

Mladí fotbalisté z Česka a Slovenska hráli turnaj v Jakubčovicích

Včera 12:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ve sportovním areálu v Jakubčovicích nad Odrou hrál druhý ročník turnaje YOUNG4ENERGY CUP určený pro fotbalisty zařazené do mladší přípravky. Na hřištích se utkalo zhruba 400 dětí ve věku do 12 let.

6 zraněných po srážce dvou aut v Bohumíně. Náraz odhodil Golf na chodník, kde smetl chodce

30. března 2026 12:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Řidič v Bohumíně nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do brzdícího auta. Náraz ho odhodil přímo na muže stojícího u silnice. U nehody jako první zastavila projíždějící sanitka s pacientem. Všech šest mladých účastníků nehody skončilo s lehčími zraněními v nemocnici a policisté nyní vyšetřují přesnou příčinu srážky.

Amputovaná ruka i autonehoda. Studenti Střední zdravotnické školy v Karviné soutěžili v první pomoci

Včera 20:31 | Karviná | Anna Břenková

Pět týmů ze Střední zdravotnické školy v Karviné soutěžilo v poskytování první pomoci. Na pěti stanovištích museli studenti reagovat na připravené scénáře a ukázat své praktické dovednosti. Vítězný tým bude školu reprezentovat v dalším kole krajské soutěže.

Těrličtí školáci pořádali velikonoční jarmark a vystoupení pro rodiče

Včera 20:19 | Těrlicko | Libor Běčák

Základní škola v Těrlicku pořádala velikonoční jarmark, na kterém žáci napříč všemi ročníky prodávali své vlastní výrobky. Pro rodiče si připravili také kulturní program.

Mládežnická rada zve na úklid parku Boženy Němcové

Včera 11:30 | Karviná | Anna Břenková

Akce Ukliďme Česko dorazí i do Karviné. Už 4. dubna projde karvinský park Boženy Němcové generálním úklidem.

Den učitelů oslavil v kině Centrum úspěchy žáků i pedagogů

Včera 10:28 | Havířov | Bára Kelnerová

V kině Centrum se konal slavnostní Den učitelů, v rámci kterého byli oceněni také žáci základních a středních škol za skvělou reprezentaci města.

V Dolní Lutyni začala stavba nové sportovní haly

Včera 10:28 | Dolní Lutyně | Libor Běčák

Na prostranství u Základní školy v Dolní Lutyni začala stavba nové sportovní haly. Ta bude sloužit nejen školákům, ale i veřejnosti.

Primátor Karviné rezignaci neplánuje a dál usiluje o post v čele města

Včera 10:10 | Karviná | Anna Břenková

Jan Wolf se na pondělní tiskové konferenci poprvé vyjádřil k aktuální kauze a svému nedávnému zadržení. Primátor Karviné patří mezi desítky lidí, které policie viní z velkých podvodů a sázek v českém fotbale.

Soud potrestal muže, který vyhrožoval školám bombou. Líčení sledovali studenti
Vydáno 14. března 2025 10:28, Havířov, Bára Kelnerová
Soud potrestal muže, který v loňském roce vyhrožoval bombou několika školám. Evakuováno muselo být téměř 900 lidí. Líčení se zúčastnili i studenti Gymnázia Studentská.

Studenti havířovského gymnázia mohli na vlastní oči u okresního soudu sledovat hlavní líčení s 24letým mladíkem, který loni v září vyhrožoval několika školám bombovým útokem.

anketa, studentka Gymnázia Studentská Havířov: “Dost zajímavý způsob, jak řešit určité situace. Moc nechápu, jak vůbec k takovému nápadu člověk přijde a že si neuvědomuje následky.”

Pachatel, který kdysi chodil jak na Základní školu Moravskou, tak i na Střední školu Dakol uvedl, že potřeboval zažít adrenalin. Mladík si ale zřejmě neuvědomil, že mu hrozí až osm let za mřížemi.

Edita Zobačová, státní zástupkyně: “Tohoto se dopustil, kdy byl vyhlášen nouzový stav v důsledku povodní a spáchal tedy zločin šíření poplašné zprávy. Má v minulosti dvě odsouzení i pro násilnou trestnou činnost, avšak všechno již bylo osvědčeno, tudíž navrhujeme podmíněný trest, ale s dohledem probační služby.”

Obžalovaný svou vinu přiznal, on ani státní zástupkyně netrvali na odvolání. Soudem mu byla uložena podmínka v trvání 36 měsíců s dohledem.

Pavla Havránková, obhájkyně: "Můj klient se nechce vyjadřovat k dnešnímu průběhu jednání, protože toho velmi lituje a nechce, aby byl známý jako šiřitel nějakých poplašných zpráv. Obžalovaný nechtěl provádět dlouhé důkazní řízení, proto zde doznal vinu, že spáchal to, co je možné kvalifikovat jako závažný zločin, ale je nutné podotknout, že on si skutečně neuvědomoval, jak závažné jednání to je.”

Studenti gymnázia byli přítomni u dvou líčení.

anketa, studentka Gymnázia Studentská Havířov: "My jsme tady ze školou, protože v druhém ročníku probíráme právo a myslím, že je to zajímavé. Já myslím, že to bylo poučné. Myslím, že to je zajímavé a že bychom si měli uvědomovat následky svého jednání.”
anketa, student Gymnázia Studentská Havířov: "Vždy jsem se zajímal o právo o historii práva a jaké je v různých zemích. Třeba u nás na Ukrajině i v Česku a Evropě. Co je různé a co je společné. Proč je to třeba u nás trochu odlišné.”

Gymnazisté se také od soudkyně dozvěděli mnohé zajímavé informace z oblasti trestního práva.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000047717/soud-potrestal-muze-ktery-vyhrozoval-skolam-bombou-liceni-sledovali-studenti